معرفی-انواع-نمای-مدرن

معرفی انواع نمای مدرن

نمای مدرن به معنای استفاده از متریال‌های متفاوت و خلق طراحی‌های منحصربه‌فرد است. هر ساختمانی اعم از کاربری آن نیازمند یک ظاهر و پوشش بیرونی به نام نماست. حال با معماری مدرن و به‌کارگیری متریال‌های گوناگون در این عرصه، نماهای مدرن نیز به وجود آمده‌اند.

نمای بیرونی تقریباً اولین چیزی است که موردتوجه هر رهگذر یا فردی قرار می‌گیرد. ازاین‌رو توجه به انتخاب طرح و متریال مناسب برای طراحی و اجرای آن می‌تواند بسیار حائز اهمیت باشد. اجرای یک نمای مدرن فراتر از ارزش زیبایی‌شناختی، درواقع یک پوشش محافظتی در برابر عوامل محیطی نیز محسوب می‌شود.

نما باید متناسب با جنس، اندازه، سبک، سلیقه و شرایط آب‌وهوایی محل زندگی شما هماهنگ باشد. امروزه از متریال‌ها و عناصر مختلفی که در دهه‌های گذشته فقط یک تصور بود به‌عنوان نما استفاده می‌شود. تنوع بالا در طراحی و انتخاب این موارد می‌تواند در انتخاب نمای مناسب مقداری سردرگم کننده باشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب با ما همراه باشید تا با انواع نمای مدرن و ساختارهای آن آشنا شوید.

فهرست مطالب

تأثیر معماری مدرن در نما

در معماری مدرن نمای ساختمان‌ها باید اثری هماهنگ با تمامی عناصر سازنده ساختمان باشد. به عبارتی ساده‌تر نمای مدرن باید با تمام جزئیات ساختمان اعم از پنجره‌ها، ابعاد و…. هماهنگ باشند. در معماری مدرن هنگام انتخاب نما زیبایی و ظاهر آن تنها گزینه انتخابی نخواهد بود. در نماهای مدرن باید ویژگی‌های ساختاری و مزایای کاربردی نیز در نظر گرفته شود.

برای مثال باید نمای موردنظر در مقابل شرایط جوی از بالاترین مقاومت و استحکام برخوردار باشد. همچنین طول دارای عمر بالا و پوشش عایقی مناسب باشد. ازاین‌رو در معماری مدرن استفاده از مصالح جدید و ترکیب آن‌ها با یکدیگر نماهای مدرن بسیاری را به وجود آورده است.

استفاده از تکنولوژی‌های جدید، طراحی‌های به‌روز و همچنین مصالح مختلف سبب ایجاد نماهای مدرن گردیده است. در سبک معماری مدرن برای اجرای نماها از متریال‌هایی همچون شیشه، فلز، پلاستیک‌، چوب و همچنین ترکیب آن‌ها با یکدیگر استفاده می‌شود.

معرفی انواع نماهای مدرن

در اجرای نماهای قدیمی و سنتی از انواع مصالح سنگی، سنگین و ملات‌ها استفاده می‌شدند. این امر سبب می‌گردید تا بار اضافی و بسیار سنگینی به ساختمان متحمل شود. با افزایش وزن ساختمان، به طور واضحی مقاومت آن در برابر عواملی چون زلزله کاهش می‌یابد.

اما در معماری مدرن انتخاب نما صرفاً از لحاظ زیبایی مورد تأیید نخواهد بود. نمای انتخابی و اجرایی باید علاوه بر ظاهر منحصربه‌فرد سبب ارتقای کیفی و کاربری ساختمان موردنظر نیز گردد. ازاین‌رو با پیشرفت علم در صنعت ساختمان‌سازی و معماری مدرن نماسازی ساختمان‌ها تحول اساسی ‌یافت.

نمای مدرن به نسبت نماهای سنتی و قدیمی دارای تنوع بسیار بالایی ازنظر طرح و متریال مورداستفاده است. برای مثال از انواع سنگ‌های طبیعی، چوب، فلزات مختلف، بتن، شیشه و… برای ساخت نما در اجرای مدرن استفاده می‌شود. درواقع در اجرای نماهای مدرن به‌راحتی می‌توان خلاقیت و جسارت را در ترکیب متریال‌های مختلف مشاهده نمود.

از طرفی پیشرفت مصالح و تکنولوژی‌های جدید سبب گردیده تا جذابیت بسیاری در اجرای نماهای مدرن دیده شود. ازجمله انواع نماهای مدرن می‌توان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • نماهای مدرن فلزی

 • نمای سنگ طبیعی

 • نمای چوبی مدرن

 • نمای بتنی مدرن

 • نماهای شیشه‌ای

 • نمای GFRC

 • نماهای ترکیبی

معرفی-انواع-نماهای-مدرن

نمای سنگ طبیعی

در طول تاریخ ساختمان‌سازی توسط بشر استفاده از سنگ به‌عنوان ساخت بنای اصلی و عناصر تزیینی رایج بوده است. تنوع بالا در رنگ و بافت سنگ‌های طبیعی آن‌ها را به‌عنوان یک مصالح برای اجرای نماهای مدرن تبدیل نموده است. به‌علاوه سنگ‌های طبیعی دارای خاصیت عایقی و بسیار مقاوم در برابر رطوبت هستند.

امروزه از سنگ‌های طبیعی به‌عنوان اجرای نمای مدرن اغلب با ترکیب مصالح فلزی و شیشه‌ای استفاده خواهد شد. اجرای نماهای مدرن با استفاده از سنگ‌های طبیعی توانسته نماهایی بسیار منحصربه‌فرد به وجود آورد. از سنگ‌های طبیعی به‌عنوان نما می‌توان در انواع ساختمان‌های تجاری، مسکونی، صنعتی، اداری و… استفاده نمود. سنگ طبیعی به‌عنوان یک مصالح تزیینی گزینه‌ای عالی برای طراحی‌های داخلی و خارجی ساختمان است.

نمای مدرن چوبی

پیشرفت تکنولوژی و روش‌های اجرایی مختلف سبب گردیده تا از چوب به‌عنوان یک عنصر زیبا و طبیعی برای نما استفاده شود. چوب دارای ظاهری بسیار زیبا و مطلوب است که استفاده از آن به‌عنوان طراحی داخلی و خارجی ساختمان‌ها توصیه می‌گردد.

انتخاب چوب به‌عنوان خلق نماهای مدرن یکی دیگر از گزینه‌های هوشمندانه و منحصربه‌فرد در طراحی نما محسوب می‌شود. چوب از دیرباز برای ساخت پناهگاه‌ یا خانه برای انسان‌ها محبوب بوده است. امروزه نیز با تقویت و تلفیق متریال‌های عایق در ساختار آن، می‌توان آن را در مقابل مواردی چون رطوبت، آتش و حتی حشرات خورنده محافظت کرد.

استفاده از انواع چوب و ترکیب آن با متریال‌‌های مختلف مانند فلزات و شیشه از دیگر روش‌های خلق نماهای مدرن است. نماهای چوبی از جمله زیباترین نماهای مدرن محسوب می‌شوند که با هر نوع شرایط آب‌وهوایی سازگارند. شما می‌توانید نمای چوبی را به‌عنوان نمای کلاسیک، سنتی و مدرن اجرا کنید.

نمای-مدرن-چوبی

نمای بتنی مدرن

همان‌طور که می‌دانید بتن یکی از قدیمی‌ترین متریال‌های قابل‌استفاده برای اجرای نمای ساختمان‌ها است. اما امروزه با تغییر در ساختار و اجرای آن‌ها انواع نماهای مدرن به وجود آمده است. ازآنجاکه سبک معماری مدرن به سبک پایداری و دوام طراحی در حال حرکت است. نماهای بتنی می‌توانند در حین استحکام و مقاومت بالا طراحی‌های بسیار زیبایی نیز خلق کند.

امروز استفاده از نمای بتنی به‌عنوان نمای مدرن و اجرایی متفاوت آن‌ها به نسبت گذشته در حال گسترش است. نماهای مدرن ساخته‌شده از بتن به شیوه‌های مختلفی از جمله شیوه‌های پیش‌ساخته و یا قابل‌اجرا در محل ساختمان اجرا می‌شوند.

انواع نماهای مدرن بتنی می‌توان به نماهای سیمان‌سفید، سیمان شسته، تخته ماله، تگرگی، چکشی، نمارومی و… اشاره نمود. همچنین از بتن می‌توان با ترکیب متریال‌های دیگر همچون چوب و فلز نماهای ویژه‌ای طراحی کرد.

نماهای مدرن شیشه‌ای

نماهای شیشه‌ای یکی از مدرن‌ترین نماهای امروزی محسوب می‌شوند. استفاده از شیشه می‌تواند ظاهر بصری بسیار شگفت‌انگیزی به‌عنوان نمای مدرن خلق کند. ازآنجاکه شیشه تنوع بسیار بالایی در رنگ، طرح، ضخامت و حتی شیوه اجرایی دارد، نماهای شیشه‌ای نیز بسیار متنوع هستند.

نماهای شیشه‌ای را می‌توان برای انواع مختلف ساختمان‌ها مسکونی و غیرمسکونی اجرا نمود. مهم‌ترین مزایای نماهای شیشه‌ای دریافت و یا وجود نور طبیعی در طول روز است.

نماهای شیشه‌ای می‌توانند به‌عنوان نمای اصلی و پوسته اولیه نما نیز اجرا شوند. همچنین می‌توان از صفحات شیشه‌ای برای ساخت نماهای مدرن با متریال‌هایی مانند بتن، چوب یا فلز ترکیب کرد. نماهای شیشه‌ای بر اساس نحوه اجرا و شکل ظاهری دارای انواع مختلفی هستند. از جمله انواع آن‌ها می‌توان به نمای شیشه‌ای اسپایدر، کرتین وال و فریم لس اشاره نمود.

نماهای-مدرن-شیشه‌ای

نمای شیشه‌ای اسپایدر

نماهای شیشه‌ای اسپایدر به‌عنوان یکی از خاص‌ترین نماهای مدرن شناخته‌شده‌اند. این نما با استفاده از اتصالات اسپایدری یا عنکبوتی بنام نمای اسپایدر نام‌گرفته است. چنگک‌های اسپایدر شکل به‌عنوان اتصالات آن ظاهر بسیار منحصربه‌فردی به نمای ساختمان خواهند بخشید.

در اجرای این نمای شیشه‌ای از انواع شیشه‌های دوجداره، تک‌جداره و سه جداره، شیشه‌های رنگی، مات و رفلکس استفاده می‌شود. ایمنی این نمای مدرن بسیار بالاست و  در کمترین زمان ممکن اجرا خواهد شد. نمای اسپایدر شیشه‌ای با استفاده از سازه‌ها و لوله‌های فلزی و کابل‌های فلزی قابل‌اجرا خواهند بود.

 • شما می‌توانید جهت مطالعه بیشتر و اطلاعات کامل درمورد نمای مدرن شیشه‌ای اسپایدر مقاله نمای اسپایدر را مطالعه نمایید.

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال نیز به‌عنوان یکی دیگر از نماهای شیشه‌ای با شیوه اجرایی متفاوت به‌عنوان یک نمای مدرن محسوب می‌شود. در اجرای این نما به‌جای استفاده از کابل‌ها و یا چنگک اسپایدری از سازه فلزی برای نصب صفحات شیشه‌ای استفاده می‌شود. سازه‌های فلزی کرتین وال به‌عنوان قاب‌هایی عمل خواهند کرد که صفحات شیشه‌ای درون آن‌ها جای خواهد گرفت.

نمای کرتین وال از جمله نماهای مدرنی است که در سرتاسر دنیا از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار است. از مهم‌ترین مزایای کرتینوال می‌توان به عایق بودن بالای آن در برابر صوت و حرارت، وزن سبک و طول عمر بالا اشاره نمود.

این شیوه اجرایی نیز به‌عنوان یک نمای مدرن دارای سرعت اجرایی بالایی است. نمای شیشه‌ای کرتین وال نیز به روش‌های بسیار مختلفی قابل‌اجرا هستند.

 • برای اطلاعات از این روش‌ها می‌توانید مقاله نمای شیشه‌ای کرتین وال را مطالعه نمایید.

فریم لس

یکی دیگر از روش‌های اجرای نمای مدرن شیشه‌ای روش فریم لس است. در این روش اجرایی در ظاهر بیرونی نما شما فقط صفحات شیشه‌ای را به‌عنوان نما مشاهده خواهید کرد. به عبارتی دیگر در این نما خبری از قاب‌، پروفیل‌های فلزی یا سازه فلزی مابین صفحات شیشه‌ای وجود ندارد.

در فریم لس صفحات شیشه‌ای به‌صورت سرتاسری و یکدست در کنار یکدیگر اجرا خواهند شد. این نما از زیبایی و جذابیت بسیار بالایی برخوردار است و می‌توان آن را با متریال‌های دیگر همچون بتن، فلز و چوب اجرا نمود.

مزایای نمای فریم لس عبارتنداز:

 • بهره‌مندی از نور طبیعی در طول روز

 • سهولت نگه‌داری و نظافت آن

 • عایق بودن و در برابر صوت و حرارت

 • تنوع بالا از لحاظ طرح، رنگ و ضخامت

نمای GFRC

نمای GFRC مخفف  Glass Fiber Reinforced Concretیکی از نماهای مدرنی است که تعداد افراد کمی با آن آشنایی دارند. این نمای مدرن و متفاوت با ترکیب بتن و الیاف شیشه ساخته می‌شود. ازآنجاکه مصالح بتنی می‌توانند ساختاری ترد داشته باشند با ترکیب آن با الیاف شیشه‌ای نمای مدرنیته GFRC به وجود آمده است.

از GFRC می‌توان به‌عنوان خاص‌ترین نمای مدرن، طراحی‌های بسیار منحصربه‌فردی خلق نمود. ترکیب الیاف شیشه درون ساختار بتنی سبب افزایش مقاومت کششی، مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی آن شده است. ازآنجاکه این نمای مدرن به روش سیستم اجرایی خشک قابل‌اجرا است از سرعت اجرایی بالایی برخوردارند.

نمای GFRC در مقابل شرایط جوی مختلف، شرایط آب‌وهوایی (ذوب و یخ‌بندان)، مواد خورنده و اسیدی بسیار مقاوم است. از این متریال می‌توان برای طراحی نماهای مدرن، سنتی یا کلاسیک استفاده نمود. GFRC دارای انعطاف‌پذیری بالا در طرح و رنگ‌پذیری است؛ شما می‌توانید آن را بنابر طرح و رنگ دلخواه اجرا نمایید.

نمای-GFRC

ایده‌های ناب برای طراحی نمای مدرن

تا این قسمت از مطلب با انواع متریال‌های مختلف و شیوه‌های اجرای نمای مدرن آشنا شدید. می‌دانید که از متریال‌ها و مصالح بسیار متنوعی در اجرای نماهای مدرن استفاده می‌شوند. حال بهتر است با بسیاری از ایده‌های طراحی نماهای مدرن نیز برای انواع ساختمان‌ها آشنا شوید.

از این ایده‌ها می‌توان برای خلق طراحی‌های منحصربه‌فرد برای نمای ساختمان موردنظر استفاده کرد.

 • برای مثال استفاده از خطوط ساده به یکی از روش‌های رایج در طراحی‌های مدرن و امروزی محسوب شده است. استفاده از خطوط ساده و جذاب در عین سادگی جذابیت نمای اجرایی را افزایش خواهد داد.

 • ترکیب مصالح مختلف با یکدیگر در یک نما یکی دیگر از روش‌های بسیار جذاب در طراحی‌های معماری مدرن است. برای مثال استفاده از پانل‌های چوبی و ترکیب آن با سنگ طبیعی می‌تواند هم‌زمان نمایی مدرن و ارگانیک را به شما ارائه دهد. همچنین شما می‌توانید به‌صورت لایه‌لایه از مصالح مختلف در خلق انواع نمای مدرن بهره ببرید.

 • استفاده از پانل‌های رنگی به‌عنوان یکی دیگر از شیوه‌های اجرای نمای مدرن و منحصربه‌فرد محسوب می‌شوند. استفاده از پانل‌های رنگی سبب بزرگ‌تر نشان‌دادن حجم و فضای ساختمان موردنظر می‌گردد.

 • از جمله دیگر روش‌های اجرای نمای مدرن می‌توان به ایجاد سطوح ناهموار با عمق‌های متفاوت در ساختار نما اشاره کرد.

 • تلفیق سبک‌ها علاوه بر تلفیق متریال‌های مختلف نیز می‌تواند جذابیت بسیاری در نماهای مدرن ایجاد کند.

 • ایجاد تضاد در ساختار نما به‌عنوان یک نمای مدرن بسیار محبوب است.

 • استفاده از فضاهای سبز در نما یکی دیگر از طراحی‌هایی زیبا و فوق‌العاده در اجرای نماهای مدرن است.

 • استفاده از طرح‌های هندسی و متناسب با ساختار هندسی ساختمان نیز می‌تواند بسیار متفاوت و مدرن باشد.

ایده‌های-ناب-برای-طراحی-نمای-مدرن

حرفه‌ای‌ترین مجری نماهای مدرن

پس از آشنایی با انواع نماهای مدرن، متریال مورداستفاده در اجرای آن‌ها و درنهایت انتخاب مناسب‌ترین نما انتخابی تیم اجرایی بسیار حائز اهمیت خواهد بود. نحوه اجرای نمای مدرن عامل مهمی در ظاهر و طول عمر آن خواهد بود. گروه مهندسی قطب‌نما به‌عنوان یکی از پیش‌گامان طراحی و اجرای انواع نماهای مدرن در این عرصه هستند.

قطب‌نما توانسته با استفاده از افراد متبحر و زبده همواره در پروژه‌های بسیار بزرگ و معتبر فعالیت داشته باشد. قطب‌نما اجرای انواع نماهای مدرن، نماهای خشک و به‌خصوص انواع نماهای شیشه‌ای را با نازل‌ترین قیمت و تضمین کیفیت ارائه می‌دهد.

این مجموعه با تلاش و فعالیت خود در طی سال‌ها توانسته همچنان سطح کیفی اجرای خدمات خود را حفظ نماید. شما می‌توانید دراین‌راستا جهت دریافت مشاوره رایگان، اطلاع از انواع نماهای مدرن و قیمت آنها با کارشناسان قطب‌نما تماس حاصل فرمایید.

درنهایت

نمای اجرایی یک ساختمان منعکس‌کننده و نماینده سبک طراحی برای فضاهای داخلی آن نیز خواهد بود. این بدان معنا نیست که سبک طراحی داخلی و بیرونی ساختمان یکسان باشد. اما باید سعی کنید سبک و شیوه‌ای را برای اجرای نمای خود انتخاب کنید که تکمیل‌کننده فضای داخلی ساختمان باشد.

علاوه بر تمامی این موارد جنبه‌های ظاهری نمای اجرایی باید مزایای بسیاری برای ساختمان شما به همراه داشته باشد. اجرای انواع نمای مدرن با تلفیق متریال‌های گوناگون توانسته مزایای ظاهری و کاربردی بسیاری را برای ساختمان‌ها بهمراه داشته باشد.

پس اگر در حال ساختن خانه‌ای جدید هستید. یا اگر می‌خواهید نمای خانه خود را بازسازی کنید؛ بهتر است قبل از اقدام با کارشناسان قطب‌نما تماس حاصل فرمایید. خدمات بی‌پایان قطب‌نما از مشاوره، طراحی تا اجرای انواع نماهای مدرن به شما ارائه داده خواهد شد.

در این مطلب نیز تلاش نمودیم تا شما را با بهترین ایده‌های نمای مدرن و متریال‌های قابل‌استفاده در اجرای آن آشنا کنیم. امیدواریم که از این شیوه‌های اجرای نمای مدرن برای طراحی نمای خانه خود الهام بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button