کرتین وال
نمای-کرتین-وال

0 تا 100 نمای کرتین وال | قیمت نمای کرتین وال | اجرای انواع نمای کرتن وال

نمای کرتین وال (Curtain wall) باوجود چه قوانین و اصولی می‌تواند صفحات شیشه‌ای را به طور پایدار روی سطح ساختمان‌ها نگه‌دارد؟ آیا تا به حال به فکر این بوده‌اید که نمای کرتین وال شیشه‌ای چه تأثیری بر زیبایی و عملکرد ساختمان دارد؟ آیا انعکاس نور از شیشه‌های کرتین وال می‌تواند جلب توجه کننده‌ترین جزء در طراحی فضا باشد یا با انطباق و تطبیق با محیط اطراف، چشم‌اندازی آرام و هماهنگ را ایجاد کند؟

نما به‌عنوان پوسته یا لباس ساختمان تأثیر بسزایی در چگونه دیده‌شدن آن دارد. نما بااستفاده از مصالح مختلف شیشه‌ای، آجری، سنگی، چوبی، سرامیکی، کامپوزیتی و… قابل طراحی و اجرا است. هر کدام از این نوع نماها ویژگی و زیبایی‌های خاص خود را دارند. اجرای اصولی این متریال‌ها به شرط طراحی و کمک از مجریان باتجربه مجموعه قطب نما صورت می‌گیرد. برای تحقق طراحی‌های ذهنی به واقعیت از قطب‌نما کمک بگیرید.

 اما امروزه آنچه که در صنعت ساختمان‌سازی و نمای مدرن مشاهده می‌کنیم این است که معمولاً افراد ترجیح می‌دهند به سراغ نماهای شیشه‌ای بروند که علاوه بر زیبایی منحصربه‌فرد، مزیت‌های بسیار زیادی برای آن‌ها به دنبال دارد. نماهای شیشه‌ای در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند که یکی از پرطرف‌دارترین آن‌ها نمای کرتین وال است. در این مطلب قصد داریم به جزئیات نمای کرتین وال و تفاوت آن با دیگر نماها بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

نمای کرتین وال

نمای کرتین وال که به آن در مواردی نمای لامل نیز گفته می‌شود، در دسته نماهای شیشه ای ساختمان قرار می‌گیرد. همان‌طور که اشاره کردیم، این نما را می‌توان جزء مدرن‌ترین و شیک‌ترین نماهای ساختمانی به شمار آورد. از آن جایی که این روزها در صنعت ساختمان‌سازی نام این نوع نما زیاد به گوش می‌رسد، لازم است که با ویژگی‌ها و کاربردهای آن بیشتر آشنا باشید.

 اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که همیشه به دنبال لوکس‌ترین و جذاب‌ترین سازه‌ها می‌گردید، این نما قطعاً می‌تواند تا حد زیادی انتظارات شما را برآورده کند. از آن جایی که نما می‌تواند نقش یک نوع عایق را برای ساختمان ایفا کند، برخی از افراد بر این باورند که نماهای شیشه‌ای قابلیت این که بتوانند چنین نقشی را به‌خوبی ایفا کنند ندارند. اما بهتر است بدانید نمای کرتین وال به‌عنوان یکی از نماهای شیشه‌ای می‌تواند به بهترین و کارآمدترین شکل ممکن در قالب یک عایق مناسب به کار رود.

 معمولاً آنچه که مهندسان و معماران ساختمانی در انتخاب نما به آن توجه می‌کنند، مواردی از قبیل؛ میزان زیبایی نما و همخوانی آن با کاربری ساختمان، شرایط آب‌وهوایی منطقه، مکان جغرافیایی، بودجه‌بندی و سرمایه کارفرما، کیفیت نما و تعداد طبقات ساختمان است. نمای کرتین وال جزء اولین انتخاب‌های معماران به شمار می‌رود. اما در ادامه بیشتر با این نما و ساختار آن آشنا می‌شویم.

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال یک نوع نمای شیشه‌ای به شمار می‌رود که ساختاری کاملاً ایستا دارد. همین ساختار خود ایستا باعث شده تا در زمان فشار و یا هر گونه ضربه، تمامی بار اضافی، بر روی نما و شاسی‌کشی‌های آن وارد شده و هیچ‌گونه باری به ساختمان اصلی وارد نشود.

در واقع می‌توان گفت اگر مراحل نصب و اجرای نمای کرتین وال کاملاً اصولی و درست انجام شوند عواملی همچون باد، طوفان، بارندگی و سنگینی وزن شیشه‌ها همگی متوجه پوسته خارجی یا نمای ساختمان می‌شوند و تأثیری بر روی ساختمان نخواهند داشت. این موضوع قطعاً در افزایش طول عمر و دوام سازه تأثیر بسزایی دارد.

 در زبان فارسی معادل نمای کرتین وال، دیوار پرده‌ای است. نمای کرتین وال یک بخش کاملاً مجزا و جداگانه از ساختمان اصلی است. در ساخت این نما معمولاً از متریال و مصالح سبک استفاده می‌شود. از آن جایی که در این سازه به طور ترکیبی از متریال شیشه‌ای و آلومینیومی استفاده شده، به نمای کرتین وال، نمای شیشه‌ای آلومینیومی نیز گفته می‌شود.

 باتوجه‌به اینکه نمای خارجی ساختمان می‌تواند تأثیر بسزایی در محیط پیرامون آن داشته باشد، این روزها توجه ویژه‌ای به نمای کرتن وال می‌شود. چرا که این نما از زیبایی منحصربه‌فردی برخوردار است و می‌تواند جلوه‌ای خاص و ویژه به‌ظاهر ساختمان ببخشد. 

ساختار نمای کرتین وال

مهم‌ترین اصل دررابطه‌با ساختار نمای کرتین وال که در بخش قبل به آن اشاره داشتیم آن است که این نما ساختاری کاملاً خود ایستا دارد. اما برای برخی از افراد ممکن است این سؤال ایجاد شود که منظور از نمای خود ایستا چیست؟ نماهای خود ایستا به‌گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند که از ورود هرگونه بار اضافی و مرده بر روی ساختمان اصلی جلوگیری به عمل می‌آورند.

 این مورد در خصوص نمای شیشه‌ای کرتن وال نیز کاملاً صحت دارد. نمای کرتین وال تمامی بار اضافی را روی لامل‌ها یا شاسی‌کشی‌ها انتقال داده و از ساختمان در برابر هرگونه ارتعاش و لرزش محافظت می‌کند. معمولاً این نوع نما را به دلیل ویژگی‌های خاصی که دارد در گروه نماهای تهویه شونده و نمای خشک قرار می‌دهند.

از دیگر مواردی که در خصوص ساختار و سیستم فنی نمای کرتن وال می‌بایست بدانید آن است که وجود مصالح آلومینیومی در ساختار این نما باعث شده تا این محصول قابلیت نصب انواعی از متریال‌های پوششی همچون ورق آلومینیوم کامپوزیتی را دارا باشد.

در بخش گذشته گفتیم که معادل فارسی‌نمای کرتین وال، دیوار پرده‌ای می‌شود. دیوار پرده‌ای از دو بخش مجزا تشکیل شده است. (دیوار به‌عنوان یک حائل سخت و مقاوم میان دو فضای مختلف و پرده به‌عنوان یک حائل لطیف و انعطاف‌پذیر). از آن جایی که نمای کرتن وال هر دو خاصیت مذکور را در خود دارد به این نام شهرت گرفته است.

 توجه داشته باشید که نمای کرتین وال تنها بار خودش و نیروهای جانبی که از محیط اطراف به ساختمان وارد می‌شوند را تحمل می‌کند و کاری به بار خود ساختمان ندارد. نمای کرتین وال در مقایسه با نمای فریم لس روی آهن که نسل قبلی نمای کرتن وال به شمار می‌آید هم از زیبایی قابل‌توجهی برخوردار بوده و هم مشکلاتی نظیر آب‌بندی و هوابندی در آن مشاهده نمی‌شود.

در نمای شیشه‌ای کرتین وال، ساختار فلزی نقش مهمی در نصب و نگهداری صفحات شیشه‌ای دارد. ترکیبی از افقی و عمودی بودن سازه‌های فلزی، بهترین پایه را برای نصب صفحات شیشه کرتین وال فراهم می‌کند.

ساختار نمای کرتین وال
ساختار نمای کرتن وال

این سازه‌ها، به عنوان پشتیبان و پایه‌های محکم، صفحات شیشه‌ای را در موقعیت‌های مطلوب نگه داشته و از رعایت استانداردهای ایمنی و عملکردی در نصب نمای شیشه‌ای اطمینان حاصل می‌کنند.

در فرآیند نصب، قرارگیری شیشه‌ها نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. این شیشه‌ها باید به‌طور دقیق و هماهنگ بر روی ساختار فلزی قرار گیرند تا از زیبایی، عملکرد، و ایمنی نمای کرتین وال اطمینان حاصل شود. برای این منظور، استفاده از یراق الات مختلفی از جمله مهره‌ها، پیچ‌ها، و اتصالات محکم در نظر گرفته می‌شود تا شیشه‌ها به‌طور استحکام به سازه فلزی متصل شوند و در برابر فشارها و بارهای مختلف مقاومت کنند.

به طور کلی ساختار این نمای شیشه‌ای متشکل از سازه فلزی صفحات شیشه ای و یراق الات اتصالی است. استفاده از نوع و نحوه بکارگیری این قطعات بسته به نوع نمای شیشه‌ای کرتینوال متفاوت خواهد بود.

لامل چیست و انواع لامل؟

 زمانی که دررابطه‌با نمای کرتین وال در حال کسب اطلاعات هستید، معمولاً با عبارات و اصطلاحات زیادی روبرو خواهید شد که یکی از پرکاربردترین آن‌ها عبارت لامل است. یکی از بخش‌های مهم نمای کرتن وال پروفیل‌ها یا استراکچرهای آلومینیومی هستند. در واقع شیشه‌های نمای کرتین وال بر روی همین پروفیل‌ها قرار می‌گیرند. به این پروفیل‌های آلومینیومی لامل نمای کرتین وال می‌گویند. 

ساختار لامل‌ها بر اساس جنس و وظایف آنها دارای دو دسته‌بندی متفاوت هستند که در ادامه با انواع لامل بیشتر آشنا خواهید شد.

انواع کاربرد لامل

لامل‌ها یکی از عناصر مهم در نمای شیشه‌ای کرتین وال هستند که برای نصب و نگهداری صفحات شیشه‌ای بر روی سازه فلزی استفاده می‌شوند. این لامل‌ها به دو شکل عمودی و افقی در نظر گرفته می‌شوند که به نوع افقی به عنوان ترنزوم و به نوع عمودی به عنوان مولیون معروف هستند. عرض لامل‌های افقی و عمودی در این نوع نماها برابر است، اما معمولاً لامل‌های افقی دارای طول کوچکتری نسبت به لامل‌های عمودی هستند.

در نمای کرتین وال شیشه‌ای با لامل‌های ترنزوم (افقی)، لامل‌ها در جهت افقی و موازی با زمین نصب می‌شوند. این نوع نصب به شیشه‌ها امکان حرکت عمودی را می‌دهد، که در برخی موارد مفید است مثلاً برای تطابق با تغییرات دمایی و تغییرات در انقباض و انبساط شیشه‌ها.

در مورد لامل‌های مولیون (عمودی)، آن‌ها در جهت عمودی و موازی با دیوارهای ساختمان نصب می‌شوند. این نوع نصب به شیشه‌ها استحکام بیشتری در برابر بارهای عمودی مانند وزن شیشه‌ها و فشارهای بادی اعطا می‌کند، که در نماهای با ارتفاع بالا یا در مناطق با باد شدید بسیار حائز اهمیت است. معمولاً لامل‌های افقی نسبت به لامل‌های عمودی طول کوچک‌تری دارند.

از مهم‌ترین دلایل تفاوت سایز طولی آنها این است که معمولاً بار و وزن اصلی شیشه‌های نمای کرتن وال بر روی لامل‌های عمودی قرار می‌گیرد. در برخی مواقع نیز معماران و سازندگان نما برای افزایش زیبایی و جلوه کار، اندازه و سایز لامل‌های افقی و عمودی را کاملاً برابر در نظر می‌گیرند.

انواع جنس لامل

اما به طور کل انتخاب نوع و اندازه لامل افقی و عمودی بستگی به شرایط پروژه و سلیقه کارفرمایان دارد. باتوجه‌به جنس به‌کاررفته در ساخت لامل و برند تولیدکننده این محصولات به گروه‌های مختلفی تقسیم می‌شوند و بسیار متنوع هستند. از انواع لامل در جنس‌های مختلف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • لامل آلومینیومی

 • لامل چوبی

 • لامل فولادی

لامل کرتین وال
لامل آلومینیومی کرتین وال

لامل آلومینیومی

لامل آلومینیومی از آلیاژهای آلومینیوم با استحکام بالا ساخته می‌شود. این لامل‌ها به دلیل وزن سبک و مقاومت خوب در برابر خوردگی و هوازدگی، مورد استفاده قرار می‌گیرند. لامل آلومینیومی در مقابل فشارها و بارهای عمودی مانند بار وزنی شیشه‌ها و فشارهای بادی، مقاومت مناسبی دارند. همچنین، مقاومت بالا در برابر خوردگی و عوامل محیطی دیگر از ویژگی‌های مهم این لامل‌هاست.

لامل فولادی

لامل فولادی از فولاد‌های با استحکام بالا تهیه می‌شود، که می‌تواند از جنس‌های مختلف فولادی مانند فولاد ضد زنگ یا فولاد کربنی باشند. این لامل‌ها به دلیل استحکام بالا و مقاومت در برابر بارهای عمودی و فشارهای خارجی، معمولاً در ساختمان‌هایی با بارهای بالا استفاده می‌شوند. لامل فولادی به دلیل استحکام و مقاومت بالای خود،  بارهای بزرگی را تحمل کنند.

لامل‌های چوبی

لامل‌های چوبی نیز به عنوان لامل‌های قابل استفاده در ساختارهای چوبی مانند پنجره‌های چوبی مورداستفاده قرار می‌گیرند. از این نوع لامل در نمای ساختمان‌ها و بخصوص نماهای شیشه‌ای استفاده نمی‌شود.

استفاده از لامل‌های آلومینیومی و فولادی در نمای ساختمان‌ها بر اساس میزان مقاومت و طول عمر این مواد انتخاب می‌شود. لامل آلومینیومی به دلیل وزن سبک، در اجرای نماهای شیشه‌ای از افزایش وزن سازه نما جلوگیری می‌کنندهمچنین لامل‌های فولادی و آهنی برای قسمت‌های مرتفع که نیاز به مقاومت و استحکام بیشتری است گزینه مناسبی خواهند بود.

لامل کرتن وال

انواع نمای کرتین وال

معمولاً نمای کرتین وال به شکل‌های مختلفی در محل نصب می‌شوند. این که شیشه‌های نما در فضای میانی لامل‌ها به چه شکلی فیکس می‌شوند باعث می‌شود تا شکل ظاهری نما هم متفاوت و متنوع شود.

نحوه نصب شیشه‌ها در نمای کرتین وال می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود که به وسیله آن‌ها می‌توان ظاهر و شکل نما را متفاوت و جذابتر نمود. یکی از روش‌های رایج نصب شیشه‌ها در نمای کرتین وال، استفاده از قاب‌های فلزی است. در این روش، شیشه‌ها درون قاب‌های فلزی قرار می‌گیرند و سپس قاب‌ها به سازه فلزی نصب می‌شوند.

این روش نه تنها به شیشه‌ها استحکام بیشتری می‌دهد بلکه امکان ایجاد انواع مختلفی از طرح‌ها و شکل‌ها برای نمای کرتین وال را فراهم می‌کند. روش دیگری که برای نصب شیشه‌ها در نمای کرتین وال استفاده می‌شود، استفاده از پیچ‌های مخصوص و سیستم‌های مخفی نصب شیشه‌ها است.

در این روش، شیشه‌ها به وسیله پیچ‌های مخصوص به سازه فلزی نصب می‌شوند و سیستم‌های مخفی مانع از دیده شدن پیچ‌ها و اتصالات می‌شوند. این روش، به نما ظاهری ساده و شیک می‌دهد و امکان استفاده از شیشه‌های بزرگتر و بدون قاب را فراهم می‌کند، که به نوبه خود منجر به یک نمای کرتین وال مدرن و با تأثیر بالا می‌شود.

براساس این تعاریف انواع نمای کرتین وال به صورت اختصاصی می‌توان شامل موارد زیر هستند:

 • نمای کرتینوال فریم لس

 • نمای کرتینوال فیس کپ

 • نمای کرتینوال یوچنل

 • نمای کرتینوال سمی فریم لس

نمای فریم لس

 نمای کرتین وال فریم لس نوعی از نمای شیشه‌ای است که از پروفیل‌های افقی و عمودی تشکیل شده است. این پروفیل‌ها به وسیله براکت‌ها و اتصالات مفصلی به یکدیگر و به سازه اصلی متصل می‌شوند و تشکیل قاب‌هایی می‌دهند که محل جایگذاری شیشه‌ها را فراهم می‌کنند. این نوع نما با استفاده از ساختار فریم لس (بدون قاب)، به شیشه‌ها استحکام بیشتری می‌دهد و وضوح زیبایی و شکل ظاهری نما را ارتقا می‌بخشد.

براکت‌ها و اتصالات مفصلی که در فریم لس استفاده می‌شوند، به شیشه‌ها امکان حرکت و انطباق با تغییرات دمایی و فشارهای خارجی را می‌دهند. این امر باعث می‌شود که نمای کرتین وال فریم لس، در برابر تغییرات محیطی و بارهای مختلف مقاومت بیشتری داشته باشد و طول عمر نمای کرتین وال را افزایش دهد.

به طور کلی، نمای کرتین وال فریم لس با استفاده از پروفیل‌های مفصلی و براکت‌های قوی، امکان نصب شیشه‌ها به شکل دقیق و مطمئن را فراهم می‌کند و به وضوح زیبایی و عملکرد نما را ارتقا می‌بخشد.

نمای فریم لس کرتین وال در سطح خارجی نما از درپوش استفاده نمی‌کند. همچنین برای فیکس و محکم کردن شیشه‌ها بین لامل‌ها از چسب‌های استراکچرال استفاده می‌شود. پس از عملیات مدول بندی با لامل‌ها، شیشه‌های نما بار دیگر در میان کلاف‌های آلومینیومی قرار گرفته و مابین لامل‌ها فیکس و تثبیت می‌شوند. باتوجه‌به نحوه طراحی و اجرای نمای فریم لس سطح خارجی کار معمولاً ظاهر یکنواخت و یکپارچه‌ای دارد.

کرتین وال فریم لس

نمای فیس کپ

سیستم فیس کپ در واقع یکی از نماهای کرتین وال است که با استفاده از لامل‌های افقی و عمودی (لومیون و ترنسم)، فریم‌های آلومینیومی را به وجود می‌آورد که شیشه‌های نمای فیس کپ را در خود جای می‌دهند. این فریم‌های آلومینیومی به همراه شیشه‌ها، نمایی زیبا و شکوهمند را به ساختمان می‌بخشند و آن را از دیگر ساختمان‌ها تمایز می‌دهند.

با توجه به پیچیدگی و ابعاد مختلف نمای فیس کپ، نیاز به محاسبات مهندسی دقیق است. این محاسبات شامل بررسی بارها و فشارهایی که بر فریم و شیشه‌ها اعمال می‌شوند، مقاومت مواد به عنوان اجزای سازنده فریم، و همچنین استحکام اتصالات و اتصالات بین اجزا است.

کرتین وال فیس کپ

علاوه بر این، نیاز به استفاده از متریال‌های با کیفیت و استاندارد برای اجزای سازنده نیز از اهمیت بالایی برخوردار است تا نمای فیس کپ همچنان از زیبایی، شکوه، و مقاومت لازم برخوردار باشد و بر اثر عوامل محیطی و فشارهای خارجی نیز دچار مشکل نشود. نمای کرتین وال فیس کپ برخلاف نمای فریم لس دارای درپوش است.

 پس از اینکه لامل‌های افقی و عمودی در محل نصب شدند، شروع به اجرا و نصب شیشه‌ها مابین لامل‌ها می‌شود. برای نصب شیشه‌ها در محل می‌بایست درپوش به دماغه لامل متصل شود. در ظاهر بیرونی این نما لامل‌های افقی و عمودی به‌عنوان قاب شیشه‌ها به خوبی نمایان است. درپوش‌های موردنظر از نظر رنگ‌بندی، شکل و طول عمر انواع گوناگونی دارند و به روش‌های مختلفی اجرا و نصب می‌شوند.

کرتین وال یوچنل

کرتین وال سیستم یوچنل زیرمجموعه‌ای از سیستم‌های فریم لس هستند. تفاوت اصلی میان این سیستم با سیستم فریم لس در استفاده از کلاف آلومینیومی است. در روش یو چنل از کلاف‌های آلومینیومی استفاده نمی‌شود.

شیشه‌های دوجداره با استفاده از اسپیسرهای U شکل و چسب سیلیکونی به جای چسب بوتیل معمولاً جهت افزایش عملکرد و کیفیت سیستم عایق‌بندی استفاده می‌شوند. این سیستم باعث افزایش عمر مفید و عملکرد شیشه‌های دوجداره می‌شود، زیرا چسب سیلیکونی به طور معمول مقاومت بهتری در برابر عوامل جوی نسبت به چسب بوتیل دارد و اجازه نمی‌دهد که هوا و رطوبت وارد بین فضای دوجداره شوند.

به علاوه، استفاده از اسپیسرهای U شکل نیز بهبودی در عملکرد عایقی ایجاد می‌کند و از نظر زیبایی‌شناسی نیز می‌تواند به شکلی منظم‌تر به ساختار نمای خارجی شیشه‌ها کمک کند. سیستم‌های یو چنل پس از اجرا، نمایی مشابه با نمای فریم لس دارند. با این تفاوت که این سیستم ها از نظر اقتصادی مقرون‌به‌صرفه و ارزان‌تر هستند.

کرتین وال یوچنل

کرتین وال سمی فریم لس (نیمه فریم)

نمای کرتین وال سمی فریم لس نیز یک روش طراحی نوین در نماهای شیشه‌ای است که به‌صورت نیمه فریم قابل رویت است، با این تفاوت که در این نوع نما، فریم‌هایی به عنوان فضای میانی بین شیشه‌ها و سازه در نظر گرفته شده‌اند. این فریم‌ها عملکردی مشابه فریم‌های معمولی را دارند، اما به دلیل طراحی خاص و نحیف، به طور همزمان قابلیت پنهان شدن و عدم قابل رویت بودن دارند.

مواد استفاده شده در فریم‌های سمی فریم لس می‌تواند شامل آلومینیوم، استیل، PVC و یا مواد دیگر باشد. هدف از استفاده از این فریم‌ها، علاوه بر نگهداری شیشه‌ها، ایجاد یک فضای میانی است که به عنوان یک محافظ برای شیشه‌ها عمل کند و از تماس مستقیم شیشه با سازه جلوگیری کند. این میزان محافظت می‌تواند عوامل مختلفی از جمله نفوذ آب، گرد و غبار، تغییرات دما و فشارهای خارجی را کنترل کند و عمر مفید نما را افزایش دهد.

کرتین وال سمی فریم لس (نیمه فریم)

به طور کلی، هر دو نوع فریم لس و سمی لس، به عنوان روش‌های نوین در طراحی نماهای شیشه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند که هر کدام دارای ویژگی‌ها و مزایای خاص خود هستند و بسته به نیازهای پروژه و شرایط محیطی، انتخاب می‌شوند.

این روش طراحی نه تنها به شیشه‌ها اجازه می‌دهد تا به‌صورت تقریبا بی‌فریم دیده شوند، بلکه همچنین باعث افزایش نوردهی و منظره‌پذیری در داخل ساختمان می‌شود.

با ترکیب‌کردن دو نمای فریم لس و فیس کپ به نمای کرتین وال سمی فریم لس می‌توان دست پیدا کرد. باتوجه‌به معماری ساختمان از نمای نیمه فریم می‌توان در یک سمت از چسب یا لاستیک و از سمت دیگر از درپوش به‌صورت افقی یا عمودی استفاده کرد.

مزایای نمای کرتین وال

نمای کرتین وال مزایای بسیار زیادی دارد و به همین دلیل است که معمولاً بسیاری از کارفرمایان به سراغ این نوع نما می‌روند. تنوع درساختار و بازبودن دست طراحان در استفاده و بکارگیری متریال مختلف در اجرای طراحی‌های مدرن سبب محببویت روزافزون این نمای شیشه‌ای گردیده است.

ازاین‌رو از جمله مزایای نمای کرتین وال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مجزا بودن نمای کرتین وال از ساختمان اصلی باعث می‌شود تا مقاومت و دوام این سازه بسیار بالا باشد؛ بنابراین این نوع نما در برابر زلزله، طوفان و بارندگی بیشترین استحکام را دارد.

 • درعین‌حال که نمای کرتین وال در مقایسه با دیگر نماها از وزن کمتری برخوردار است؛ اما مقاومت و طول عمر بالایی دارد؛ بنابراین هزینه‌کردن برای انتخاب این نما می‌تواند در طولانی مدت ارزشش را داشته باشد.

 • این نما هیچ‌گونه بار اضافی بر روی ساختمان انتقال نمی‌دهد.

 • نمای کرتین وال در برابر رطوبت، گردوغبار و آلودگی‌های صوتی یک عایق کاملاً کاربردی و مناسب به شمار می‌آید.

 • زیبایی منحصربه‌فرد این نما از مهم‌ترین ویژگی‌ها و مزایای آن است. نمای کرتین وال جزء نماهای مدرن شیشه ای محسوب می‌شود.

 • این نما هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته و از سرعت اجرای بالایی برخوردار است.

مزایای نمای کرتین وال

معمولاً کارفرمایان قبل از انتخاب نما از خود می‌پرسند که آیا نمای کرتین وال می‌تواند مناسب هر نوع ساختمان با هر نوع کاربری باشد یا خیر؟ از آن جایی که این نما به‌عنوان عایق حرارتی، صوتی و رطوبتی شناخته شده است، می‌توان از آن برای ساختمان‌های تجاری و اداری بیشترین استفاده را داشت.

همچنین چون در نمای ساختمان‌های مسکونی زیبایی نما یکی از مهم‌ترین فاکتورهاست، نمای کرتین وال از این منظر کاربردهای گسترده‌ای دارد. این نوع سازه‌ها در ساختمان بانک‌ها و طلافروشی‌ها که از سطح امنیتی بالای برخوردار هستند نیز کاربرد دارند.

اجزا و تجهیزات نمای کرتین وال

آن چیزی که نمای کرتین وال را تشکیل می‌دهد شاسی‌ها و لامل‌هایی هستند که در اطراف پروژه ساختمانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. شاید برایتان این سؤال پیش‌آمده باشد که لامل‌ها چگونه سبب فیکس شدن شیشه‌ها می‌شوند؟ لامل‌ها در واقع به سازه‌ها و مصالح آلومینیومی گفته می‌شود که قرار است شیشه‌های نما بر روی آن قرار بگیرند.

در نهایت پس از نصب لامل‌ها بر روی سازه یک حالت مشبک مانند ایجاد می‌شود. اما برای نصب لامل‌های نمای کرتین وال نیاز به ابزار و یراق‌آلات مختلفی است. نمای کرتین وال یکی از ساختارهای معماری است که در آن از شیشه به طور گسترده‌ای استفاده می‌شود تا ظاهر زیبا و مدرنی را برای ساختمان‌ها ایجاد کند. اما پشت این ظاهر زیبا، اجزا ویراقی بسیاری وجود دارند که برای اجرای نمای کرتین وال لازم است.

این اجزا شامل فریم‌ها، اتصالات، سیستم‌های نگهداری و نصب، و موارد دیگر هستند. از طراحی و انتخاب صحیح این یراق‌ها و اجزا، به عنوان پشتیبانی از ساختار شیشه‌ای، بهبود عملکرد و استحکام نمای کرتین وال اطمینان حاصل می‌شود. استفاده از یراق الات و اجزای باکیفیت و مرغوب در ساختار نمای کرتین وال از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این اجزا ویراقی، همچون فریم‌ها، مفتول‌ها، اتصالات، و سیستم‌های نگهداری، نقش بسیار حیاتی در استحکام، عملکرد، و زیبایی نما ایفا می‌کنند. از اهمیت انتخاب مواد باکیفیت در ساختار نمای کرتین وال می‌توان به افزایش دوام و مقاومت در برابر شرایط مختلف اقلیمی اشاره کرد، که این امر به طراحان و معماران کمک می‌کند تا سازه‌هایی با عمر مفید طولانی و کیفیت بالا خلق کنند.

همچنین، استفاده از اجزا باکیفیت و مرغوب در نمای کرتین وال، به تضمین اجرای درست و صحیح این ساختار برای حفظ ایمنی، ارتقاء انرژی، و کاهش مشکلات فنی مرتبط با آن کمک می‌کند. به طور کلی، انتخاب و استفاده از اجزا ویراقی با کیفیت در ساختار نمای کرتین وال، نقش بسیار مهمی در بهبود کیفیت و عملکرد این نوع از سازه‌ها دارد.

از مهم‌ترین  اجزای تشکیل‌دهنده و یراق‌آلات کرتین وال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شیشه کرتین وال

شیشه کرتین وال

نماهای شیشه‌ای کرتین وال از شیشه‌های مختلفی تشکیل شده‌اند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی دارند. از جمله شیشه های کرتین وال استفاده شده در این نماها می‌توان به شیشه‌های یک جداره نشکن و دوجداره اشاره کرد که از لحاظ مصرف و ایمنی انواع مختلفی دارند.

علاوه بر این، در برخی نماهای کرتین وال از شیشه‌های سه جداره نیز استفاده می‌شود که این نوع شیشه‌ها دارای عملکرد حرارتی و صوتی بهتری هستند. همچنین، در ساختار نمای شیشه‌ای کرتین وال از انواع مختلفی از شیشه‌های ساده، رنگی و رفلکسی نیز استفاده می‌شود. شیشه‌های رنگی برای کنترل نور و حرارت و همچنین ایجاد جلوه‌های زیبا در نماها استفاده می‌شوند، در حالی که شیشه‌های رفلکسی دارای پوششی هستند که باعث کاهش تابش حرارتی در ساختمان می‌شوند.

این تنوع در استفاده از انواع شیشه‌ها، به طراحان و معماران امکان می‌دهد تا بر اساس نیازها و مشخصه‌های هر پروژه، بهترین شیشه را انتخاب و استفاده کنند تا ایمنی، کارایی، و زیبایی نماهای شیشه‌ای کرتین وال را به حداکثر برسانند.

پروفیل کرتین وال

پروفیل‌های نما در نقش همان لامل‌ها را در بالاتر نیز شرح دادیم. پروفیل‌های آلومینیومی در ساختار نماهای شیشه‌ای کرتین وال یکی از اجزای حیاتی و اساسی به شمار می‌آیند. این پروفیل‌ها به عنوان یک پشتیبان محکم برای شیشه‌ها عمل می‌کنند و وظیفه اصلی‌شان ایجاد سازگاری و اتصال مناسب بین شیشه‌ها و ساختار کلی نما را بر عهده دارند.

آلومینیوم به دلیل ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر رطوبت، زیبایی، سبکی و قابلیت انعطاف‌پذیری در فرآیند ساخت و نصب، انتخاب شایسته‌ای برای این نوع نماهاست. همچنین، این پروفیل‌ها قابلیت اتصال به انواع سیستم‌های عایقی را در محیط‌های مختلف دارا هستند، که این ویژگی‌ها موجب محبوبیت و گسترش استفاده از آنها در ساختمان‌ها و پروژه‌های معماری مختلف شده است.

پروفیل کرتین وال
یراق آلات نمای کرتین وال

یراق‌آلات نما

یراق آلات کرتین وال که در ساختار نمای کرتین وال استفاده می‌شوند، نقش‌های متنوعی در ایجاد یک نما با کیفیت و عملکردی بهینه دارند. از جمله این اجزا می‌توان به براکت یا انکر، لاستیک عایق‌بندی، اسپیسر، اکسپنشن، کانکتور، ترنزوم، پرشر پلیت، مولیون، کاور کپ، و انواع دستگیره‌ها اشاره کرد که هرکدام وظایف مختلفی را در نمای کرتین وال انجام می‌دهند.

براکت یا انکر به عنوان اجزای محکم‌کننده نما به سازه اصلی می‌پیوندند و برای تثبیت و نگه‌داری موقعیت شیشه‌ها یا پوسته‌های نما به کار می‌روند. لاستیک عایق‌بندی نیز وظیفه ایجاد عایق و جلوگیری از نفوذ آب و هوا و حفظ عمر مفید نما را بر عهده دارد.

اسپیسرها برای تنظیم فاصله بین قطعات شیشه‌ای و ایجاد فضای مناسب برای جریان هوا و عایق بندی نمای کرتین وال استفاده می‌شوند.

کانکتورها به منظور اتصال قطعات نما با یکدیگر به کار می‌روند همچنین برای ایجاد اتصال محکم و زیبا در نقاط تلاقی قطعات نما مورد استفاده قرار می‌گیرند. پرشر پلیت‌ها برای افزایش مقاومت و پایداری نما در مقابل فشارها و نیروهای خارجی استفاده می‌شوند.

مولیون‌ها به عنوان عناصر نگهدارنده و اصلی در نماها مورداستفاده قرار می‌گیرند. کاورهای کپ نیز برای محافظت از قطعات و اتصالات داخلی نما در برابر عوامل محیطی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در نهایت، انواع دستگیره‌ها نیز برای سهولت در استفاده از قطعات بازشو کرتین وال در نما استفاده خواهند شد.

در این میان، یراق بازوی کرتین وال یکی از مهم‌ترین و کاربردی‌ترین یراق‌آلاتی است که برای تهویه هوا مورداستفاده قرار می‌گیرد.

آن چیزی که در خرید یراق کرتین وال از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه به آلیاژ به‌کاررفته در محصولات، نحوه ساخت، گارانتی، وزن بازشو و…است. بااین‌حال که نمای کرتین وال از دو بخش اصلی شیشه‌ها و پروفیل‌های آلومینیومی تشکیل شده است، اما برای نصب این نما نیاز به یراق‌آلات و ابزار مذکور است. در واقع بدون این تجهیزات عملاً پروژه نصب نما با مشکل مواجه خواهد شد.

اجرای نمای کرتین وال

اجرا و پیاده‌سازی نمای کرتین وال عملیاتی کاملاً تخصصی است. نیروهای متخصص ابتدا عملیات اندازه‌گیری و محاسبات سازه را به طور دقیق انجام می‌دهند و سپس بر اساس شرایط موجود، پروژه اجرای نمای کرتین وال را آغاز می‌کنند. انتخاب پروفیل‌های عمودی و افقی، نوع نمای کرتین وال، ابعاد و اندازه‌ها و شیوه اجرا همگی زیر نظر مهندسین و معماران ساختمانی انجام می‌شوند.

 همان‌طور که در بخش‌های قبل اشاره کردیم نمای کرتین وال انواع گوناگونی دارد. باتوجه‌به تنوع نما می‌توان به این موضوع پی برد که روش اجرای هر کدام از آن‌ها می‌تواند کاملاً متفاوت باشد. به‌عنوان‌مثال، استفاده از سیستم فریم لس یا بدون فریم یکی از کاربردی‌ترین روش‌های پیاده‌سازی و اجرای نمای کرتین وال است. این سیستم از نظر شیوه اجرا به سه گروه دیگر تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: سیستم‌های کاملاً فریم لس (بدون قاب)، سیستم شبه بدون فریم (نیمه فریم یا نیمه قاب) و سیستم قاب یو چنل (قاب U شکل).

 باتوجه‌به نوع سیستم، می‌بایست از چسب‌ها و ابزارآلات خاصی استفاده کرد. هر کدام از روش‌های مذکور برای طراحی و اجرا قیمت‌های متفاوتی خواهند داشت؛ بنابراین کارفرمایان می‌توانند باتوجه‌به سرمایه و بودجه‌ای که برای انتخاب و نصب کرتین وال در نظر گرفته‌اند هر کدام از این روش‌ها را انتخاب کنند.

اما اگر بخواهیم به طور دقیق با روش اجرای نمای کرتین وال آشنا شویم، بایستی بگوییم این عملیات در دو طرح کلی اجرا می‌شود که در بخش‌های آتی با این دو روش آشنا خواهید شد.

مراحل اجرای نمای کرتین وال

مراحل اجرای نمای کرتین وال علاوه بر رعایت و تناسب ویژگی‌های بصری آن با یگدیگر جهت حفظ پایداری نما نیازمند طی‌کردن مراحلی دقیق با جزئیات اصولی است. در این قسمت می‌خواهیم جدا از مراحل اصولی و تخصصی برای اجرای هر نوع از نماهای کرتین وال با اصول و مراحل کلی اجرا توسط قطب‌نما آشنا شوید.

بررسی محل پروژه توسط مهندسین مربوطه

اولین مرحله طراحی و اجرای نمای کرتین وال نیازمند بررسی دقیق محل پروژه توسط مهندسین مربوطه است. در این مرحله، مهندسین شرکت بازدیدی از محل پروژه انجام می‌دهند تا شرایط محیطی و فضای موجود را بررسی کنند و نیازهای کارفرما را درک کنند. همچنین در این مرحله تمامی جزئیات لازم برای طراحی و اجرای نما به طور کامل مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نقشه‌برداری و تعیین ابعاد نما

 پس از بازدید و بررسی ویژگی‌های فنی و محیطی ساختمان، نوبت به تعیین ابعاد موردنیاز در نقشه و نقشه‌برداری نما خواهد رسید. نقشه‌برداران شروع به برداشت ابعاد دقیق از نما و بخشی از ساختمان که اجرای نمای کرتین وال موردنظر است، می‌کنند. این اطلاعات به‌عنوان پایه‌ای برای طراحی و اجرای نما استفاده می‌شود. این مرحله از حساسیت بالایی برخوردار است و همچنین نیازمند دقت بسیاری است، چراکه کوچک‌ترین خطای موجود در این مرحله سبب افزایش خطا در مراحل بعدی خواهد شد.

مراحل اجرای نمای کرتین وال
طراحی نمای کرتین وال

طراحی نما

 طراحان معمولاً به دو بخش اصلی از طراحی می‌پردازند:

 زیرسازی فلزی و تقسیمات شیشه. زیرسازی فلزی شامل ساختار اصلی نما می‌شود که به شیوه‌های مختلفی می‌تواند انجام شود. این مرحله بر اساس نوع نمای کرتین وال ازجمله نمای کرتین وال فریم لس، فیس کپ، یوچنل و… متغیر خواهد بود.

 تقسیمات شیشه نیز شامل تعیین نوع و ابعاد شیشه‌ها مطابق با نیازهای کارفرما و مشاوران است. در این مرحله ابعاد و نوع شیشه‌ها همچنین تعداد جداره‌های آن بر اساس میزان بودجه و نوع نمای اجرایی تعیین خواهد شد.

محاسبات سازه‌ای

 در این مرحله، با استفاده از نرم‌افزارهای مختلفی مانند رویت و اورگا دیتا، محاسبات سازه‌ای نما انجام می‌شود. این محاسبات شامل بارگذاری پروفیل لامل، ساختار شیشه، زیرسازی فلزی و ارتباط آن با سازه ساختمان است. این اطلاعات به کارفرما ارائه می‌شود تا مواد و اجرای بهینه‌تری را تضمین کند.

 در این نرم‌افزارها اطلاعات و محاسبات انجام سده در مرحله بازدید و نقشه‌برداری به سیستم‌های طراحی هوشمند منتقل خواهد شد استفاده از این نرم‌افزارها سبب افزایش دقت در طراحی و اجرا خواهد شد.

اجرای نما

 در مرحله اجرای نما تمامی تصورات و انتظاراتی که از پیش تعیین شده است به واقعیت مبدل می‌شود. در این مرحله، به طور مستقیم به اجرای نما پرداخته می‌شود. این مرحله شامل اجرای عملی زیرسازی فلزی، نصب لامل‌های عمودی و افقی و نصب و آب‌بندی شیشه‌ها می‌شود. همچنین، کنترل کیفیت در طول این فرایند بسیار مهم است تا نمای نهایی به‌دقت و استاندارد مطلوب رسیده و از لحاظ ایمنی و استحکام مطمئن باشد. این مراحل، یک دوره کامل از برنامه‌ریزی تا اجرا را پوشش می‌دهد و در هر مرحله باتوجه‌به جزئیات و کنترل کیفیت صورت خواهد گرفت.

انواع روش های اجرای نمای کرتنوال

نمای شیشه‌ای کرتین وال علاوه بر تنوع ظاهری و ساختاری بر اساس نحوه اجرای آن در محل ساختمان دارای دو دسته اصلی است. نمای شیشه‌ای کرتین وال، به لحاظ پیاده‌سازی متنوع و گسترده، به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود: نمای کرتین وال یونیتایز  و نمای کرتین وال استیک.

این دو دسته از نماها در نحوه اجرا و ساختارشان تفاوت‌های مهمی دارند. هر یک از این دسته‌ها خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فردی دارند که تاثیر مستقیمی بر ظاهر، عملکرد نهایی و سرعت اجرای نما دارند.

با وجود این تفاوت‌های اساسی، هر یک از کرتین وال یونیتایز و کرتین ال استیک به دلیل ویژگی‌ها و امکانات خاص خود، در پروژه‌های مختلف و با توجه به نیازهای طراحی و ساختمانی، انتخاب می‌شوند تا نمایی زیبا و عملکردی مطابق با انتظارات ایجاد شود. در ادامه با ویژگی‌ها و نحوه اجرای هرکدام از این نماها آشنا خواهید شد.

اجرای نمای کرتین وال به روش استیک Stick

اجرای نمای کرتین وال به روش استیک Stick

 در روش استیک پس از تولید لامل و رنگ‌آمیزی آن تمامی عملیات ساخت و نصب نمای کرتین وال در محل پروژه انجام می‌شود. ابتدا تمامی محاسبات و اندازه‌گیری‌های فنی و سازه‌ای انجام می‌شوند، سپس پروفیل‌های آلومینیومی تولید شده به محل پروژه انتقال‌داده‌شده و عملیات نصب سازه روی ساختمان شروع می‌شود.

روش اجرای این نما به این صورت است که استیک‌های آلومینیومی را به‌صورت افقی و عمودی مابین فضای موجود در طبقات قرار می‌دهند. این طرز قراردادن استیک‌ها باعث می‌شود تا سازه از مقاومت و استحکام بالاتری برخوردار بوده و فشار وارد شده از شیشه‌ها به سازه‌های پشتی منتقل شود. در سیستم استیک مراحلی از تولید در کارخانجات و مراحل دیگر آن در محل پروژه انجام می‌شوند. این روش مزایای خاص خود را دارد که از آن جمله می‌توانبه موارد زیر اشاره کرد:

 • اجرای سریع پروژه

 • مقرون به صرفه بودن نسبت به دیگر روش‌های اجرایی که به مدت زمان بیشتری نیاز دارند.

 • عدم نیاز به تدارکات زیاد برای اجرای پروژه

اجرای نمای کرتین وال به روش یونیتایز Unitize

این روش اجرا به روش از پیش ساخته شده نیز معروف است. دلیل آن هم این است که تمامی مراحل ساخت و آماده‌سازی بخش‌های مختلف نمای کرتین وال از قبل در کارخانه‌های مربوطه انجام می‌شود. در واقع تمامی قطعات و قاب‌های نما از قبل آماده شده و شیشه‌های نما نیز درون قاب‌ها قرار می‌گیرند و در نهایت به محل پروژه انتقال پیدا می‌کنند.

 بنابراین در محل اجرای پروژه نیاز به اقدامات پیچیده و خاصی نیست و این اصلی‌ترین تفاوت موجود میان روش یونیتایز و روش استیک است. در نهایت قطعات و محصولات آماده شده به شکل کشویی در محل مورد نظر نصب می‌شوند. از مهم‌ترین مزایای نصب نمای کرتین وال به روش یونیتایز عبارت‌اند از:

 نمای کرتین وال در این روش باکیفیت و استانداردهای بالایی در محل پروژه نصب می‌شود. به همین دلیل این نوع نماها در موقعیت‌های جغرافیایی خاص با شرایط اقلیمی سخت بیشترین کارایی و دوام را دارند.

 از آن جایی که تمامی قطعات از قبل آماده شده هستند. اجرا و نصب نما با سرعت بالایی انجام می‌شود.

روش یونیتایز در مقایسه با روش استیک پیشرفته‌تر و بهتر است. اما این روش برای اجرای نما هزینه بیشتری می‌طلبد.

اجرای نمای کرتین وال به روش یونیتایز Unitize

مقایسه نمای کرتین وال استیک و نمای کرتین وال یونیتایز

در بخش‌های قبل به این موضوع اشاره شد که نمای کرتین وال به دو روش کلی استیک و یونیتایز اجرا می‌شود این دو روش جزئیات و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و طی مراحل متفاوتی انجام می‌شوند. آن دسته از افرادی که در انتخاب روش اجرای نما در تردید هستند لازم است تا با تفاوت‌های میان این دو روش به‌خوبی آشنا باشند.

در این بخش می‌خواهیم به مقایسه دو روش کرتین وال استیک و کرتین وال یونیتایز بپردازیم و بررسی کنیم که این روش‌ها چه برتری‌هایی نسبت به یکدیگر دارند:

 • در روش استیک تمامی مراحل نصب نما در محل پروژه انجام می‌شود درصورتی‌که در سیستم یونیتایز تمامی مراحل نصب نما در کارخانه‌های صورت می‌گیرد.

 • از نظر هزینه تولید و اجرا سیستم‌های یونیتایز نسبت به سیستم استیک گران‌قیمت‌تر هستند. اما برای ساختمان‌های مرتفع گزینه مقرون‌به‌صرفه‌تری به شمار می‌روند.

 • سیستم‌های یونیتایز در مقایسه با سیستم استیک مقاوم‌تر هستند.

 • سیستم‌های یونیتایز سرعت اجرای بالاتری نسبت به سیستم استیک دارند.

 • سیستم‌های استیک مقاومت چندان بالایی برای ساختمان‌های مرتفع ندارند و گزینه مناسبی برای این موارد به شمار نمی‌روند درحالی‌که می‌توان به‌راحتی از سیستم‌های یونیتایز در این نوع پروژه‌ها استفاده کرد.

 • عایق‌بندی در سیستم‌های یونیتایز بسیار باکیفیت‌تر از سیستم‌های استیک انجام می‌شود.

 • احتمال بروز خطا در نصب و اجرای سیستم یونیتایز به‌مراتب کمتر از سیستم استیک است.

 باتوجه‌به بررسی‌های صورت‌گرفته می‌توان نتیجه گرفت سیستم یونیتایز ازهرجهت عملکرد بهتری نسبت به سیستم استیک دارد. اما آنچه که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است نظر کارشناسان و مهندسان مربوطه در خصوص انتخاب روش اجرای نمای کرتین وال است. ممکن است در برخی از پروژه‌ها انتخاب روش استیک گزینه بهتری باشد.

مقایسه نمای کرتین وال استیک و نمای کرتین وال یونیتایز

پروژه های کرتین وال قطب نما

برج کوروش ولنجک
برج کورش ولنجک

کرتین وال

پروژه روبان نور قیطریه
روبان نور قیطریه

کرتین وال و سرامیک خشک

پروژه برج دوقلوی کیش
برج روما کیش

کرتین وال

استفاده از شیشه هوشمند در نمای کرتینوال

شیشه های هوشمند نوعی خاص از شیشه‌ها هستند که به وسیله فناوری‌های پیشرفته تولید می‌شوند. یکی از ویژگی‌های برجسته‌ی آنها، توانایی تغییر وضعیت شفافیت و شکل آنها به صورت خودکار یا با دستورات کنترلی است. این به معنای این است که می‌توانند از حالت شفاف به حالت مات یا برعکس تغییر کنند، یا حتی می‌توانند الگوها و تصاویر را درون خود نمایش دهند. این قابلیت‌ها در معماری و طراحی نماهای ساختمانی بسیار مفید هستند. به عنوان مثال، در جلوه‌های نما می‌توان از شیشه‌های هوشمند برای تنظیم نورپردازی داخل فضا، کنترل حرارت و کنترل انعکاس نور استفاده کرد.

همچنین، شیشه‌های هوشمند می‌توانند به عنوان یک عنصر دیجیتال در نماهای ساختمانی عمل کنند. این به معنای نمایش پیام‌ها، تصاویر متحرک، و حتی اطلاعات هواشناسی یا اخبار فوری بر روی سطح شیشه است. این امکانات نه تنها برای جلب توجه و جذابیت بیشتر نماهای ساختمانی مفید هستند، بلکه در برخی موارد می‌توانند به بهبود کارایی ساختمانی و ارتباط با محیط خارجی کمک کنند. به طور کلی، شیشه‌های هوشمند با ترکیب دوام شیشه با امکانات دیجیتالی، به عنوان یک ابزار نوین در طراحی نماهای ساختمانی و استفاده از نور و فضا در ساختمان‌ها به‌کار می‌روند.

بااین حال امروزه شیشه‌های هوشمند از جمله نوآوری‌های فناورانه‌ای هستند که در زمینه طراحی نماهای ساختمانی به کار گرفته می‌شوند. این شیشه‌ها، علاوه بر وظیفه‌ی تزیینی و ایجاد جلوه‌ی زیبایی در نماها، امکاناتی از قبیل کنترل نور و حرارت را هم فراهم می‌کنند. در نمای کرتین وال، این شیشه‌های هوشمند می‌توانند در بخش‌های بازشو که به صورت پنجره طراحی شده‌اند (پنجره کرتین وال)، کارایی یک پنجره معمولی را داشته باشند.

به این ترتیب، علاوه بر قسمت‌های ثابت نما که جهت افزایش زیبایی و تنوع طراحی به کار می‌روند، در بخش‌های بازشو نیز از این تکنولوژی برای افزودن ارزش و کارایی ساختمان استفاده می‌کنند.

آیین‌نامه و مقررات اجرای نماهای شیشه‌ای

رعایت قوانین و ضوابط مقررات نماهای شیشه‌ای از اهمیت بسیاری برخوردار است. زیرا نماهای شیشه‌ای، به عنوان یکی از قسمت‌های حیاتی ساختمان، تاثیر زیادی بر ایمنی و سلامت افراد و ساکنین دارند. از جمله مواردی که باید در نظر گرفته شود، استفاده از شیشه‌های مقاوم و با کیفیت بالاست که به راحتی از آسیب‌های مختلفی مانند ضربه و فشار مقاومت کنند.

همچنین، نصب و اجرای صحیح شیشه‌ها با استفاده از تجهیزات مناسب و توسط کارشناسان مجرب، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است تا در مواجهه با شرایط ناگواری مانند زلزله یا وقوع حوادث دیگر، نماها به درستی عمل کرده و خطرات ناشی از شکست و انفجار شیشه‌ها را کاهش دهند.

در مورد نماهای کرتین وال، همچنین رعایت قوانین و مقررات بسیار حیاتی است. این نوع نماها به دلیل استفاده از مواد مختلف و ساختارهای پیچیده، نیاز به رعایت استانداردها و ضوابط فنی بیشتری دارند. به عنوان مثال، نصب و نگهداری صحیح سیستم‌های ایمنی مانند فریم‌ها و کلیدهای اضطراری برای اطمینان از ایمنی در مواقع ضروری، ضروری است.

از طرفی، استفاده از مواد مقاوم در برابر آتش و ضربه و رعایت فاصله‌های ایمنی از نقاط پرتاب شیشه در صورت شکست، از جمله مواردی هستند که باید به دقت رعایت شوند تا نماهای کرتین وال به طور کامل ایمن و قابل اطمینان باشند. براین اساس مهمترین قوانین برای اجرای نمای شیشه‌ای کرتینوال عبارت‌اند از:

 • برای اجرای مقاوم و ایمن نمای کرتین وال باید با استفاده از مصالح بتنی به ارتفاع ۸۰ سانتی متر قسمت داخلی و بیرونی نما اجرا شود.

 • درصورت استفاده از شیشه به جای کووپل طلق دار در قسمت نورگیر ساختمان باید از قابهای فلزی زیر شیشه‌ها استفاده شود.

 • باید قبل از اجرای کار تأییدیه‌های مربوط به آتش‌نشانی و شهرداری دریافت شود.

 • تمامی قطعات اجرا شده باید از نظر مقاومت در برابر زلزله مورد بررسی قرار بگیرند.

 • برای اجرای نمای کرتین وال بررای ساختمان‌هایی با مساحت بالا باید از شیشه‌های دوجداره استفاده نمود.

 • شیشه‌های قابل اجرا به‌عنوان نما باید از مقاومت بالایی در برابر نور خورشید برخوردار باشند.

رعایت این موارد در نهایت ایمنی ساکنین را افزایش خواهد داد.

آیین‌نامه و مقررات نماهای شیشه‌ای

نمای برج‌ها با کرتین وال شیشه‌ای

نمای برج های ساختمانی ، به عنوان نمادی از فرهنگ و تمدن شهر یا منطقه‌ای، از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. آنها نه تنها جلوه‌ی زیبایی به شهر می‌بخشند، بلکه نمایانگر توانایی و قدرت معماری، فناوری، و نیز پیشرفت معنوی و اجتماعی آن جامعه هستند.

هر برج، با زیبایی منحصر به فردی که به آن بخشیده شده، می‌تواند به عنوان نمایی از هویت و تمایز شهر یا منطقه خود عمل کند. این اهمیت به‌ویژه در شهرها و مناطقی با توسعه‌ی شهری بالا بیشتر مشهود است، زیرا برج‌ها نقطه‌های قوت و نمادی از پیشرفت و رشد اقتصادی در آن منطقه هستند.

با پیشرفت تکنولوژی و رویکردهای نوین در معماری، نمای کرتین وال به عنوان یکی از گزینه‌های جدید برای اجرای نمای برج‌ها به محبوبیت بیشتری دست پیدا کرده است. این نماها، علاوه بر اینکه زیبایی و الگویی خاص به برج می‌بخشند، امکانات امنیتی و مقاومتی بالایی نیز دارند که باعث می‌شود برج‌ها در برابر عوامل مختلفی نظیر زلزله، بادهای شدید، و حوادث دیگر مقاوم کند.

علاوه بر این، استفاده از تکنولوژی‌های هوشمند در این نماها، امکان کنترل نور، حرارت، و صدا را فراهم می‌کند که به راحتی تطبیق پذیر با شرایط محیطی مختلف شهری می‌شود.

به همین دلیل، استفاده از نمای کرتین وال در برج‌ها به عنوان یک گزینه هوشمندانه و شیک، علاوه بر جلب توجه و تحسین، امنیت و مقاومت لازم را نیز به ساختمان می‌بخشد. این انتخاب نه تنها به عنوان یک نمای کارآمد، بلکه به عنوان یک نماد از توانایی‌های فنی و هنری معماری مدرن در جهان معاصر، بسیار ارزشمند است.

بر این اساس ازجمله مطرح‌ترین برج‌های جهان که با استفاده از نمای شیشه‌ای کرتین وال پوشیده شده‌اند عبارت‌اند از:

نمای برج‌ها با کرتین وال شیشه‌ای
 • برج خلیفه در دبی، امارات متحده عربی با ۸۲۸ متر ارتفاع به‌عنوان بلندترین برج جهان دارای نمای کرتین وال متشکل از آلیاژ آلومینیوم مقاوم و بیش از ۲۶۰۰۰۰ مترمربع شیشه نشکن است.

 • ساختمان مرکزی یونسکو در پاریس فرانسه با ۷ طبقه و مساحت بالغ بر ۴۱۰۰۰ مترمربع

 • ساختمان مرکزی یوتیوب (youtube) در کالیفرنیا آمریکا

 • ساختمان برند معروف اپل (apple) در کالیفرنیا آمریکا

 • ساختمان برج العرب در دبی به شکل یک کشتی با استفاده از ۲۴ هزاد مترمربع شیشه

سقف اسکای لایت با کرتین وال

سقف شیشه‌ای یا اسکای لایت یکی از انواع سیستم‌های کرتین وال است که از شیشه‌های نورپردازی تشکیل شده است. این نوع سقف شیشه‌ای بر روی سقف ساختمان نصب می‌شود و اجازه می‌دهد تا نور طبیعی به داخل فضاهای ساختمانی برسد.

اسکای لایت با ایجاد یک پنجره شیشه‌ای بر روی سقف، به داخل فضاهای داخلی اجازه می‌دهد تا با نور طبیعی روشنایی بیشتری دریافت کنند و از احساس فضای باز و ارتباط با محیط خارجی برخوردار شوند.

با نصب سقف شیشه‌ای اسکای لایت، نیاز به استفاده از روشنایی مصنوعی در طول روز به حداقل می‌رسد و این امر به صرفه‌جویی در انرژی و هزینه‌های نورپردازی منجر می‌شود. همچنین، این نوع سقف باعث ایجاد یک احساس فضایی باز و طبیعی در داخل ساختمان می‌شود و به ارتباط انسان با محیط خارجی کمک می‌کند.

با این وجود، نکته مهمی که در نصب سقف شیشه‌ای اسکای لایت باید مد نظر قرار گیرد، این است که این نوع سازه باید از شیشه‌های مقاوم و با کیفیت بالا ساخته شود تا در مقابل شرایط جوی و عوامل خارجی مقاومت کند و ایمنی افراد را تامین کند. 

اسکای لایت کرتین وال

ساختار کرتین وال به دلیل مقاومت و انعطاف بالای خود، به عنوان یک انتخاب مناسب برای طراحی سقف شیشه‌ای یا اسکای لایت در نظر گرفته می‌شود. این سیستم معمولاً شامل فریم‌های فلزی یا آلومینیومی است که با قطعات شیشه‌ای ترکیب می‌شوند. مقاومت فیزیکی فریم‌های کرتین وال به طور قابل توجهی باعث می‌شود که بتوانند وزن شیشه‌های سقف شیشه‌ای را تحمل کرده و از سقوط آنها جلوگیری کنند.

همچنین، این فریم‌ها انعطاف بالایی دارند که به آن‌ها امکان می‌دهد تا به راحتی در طراحی‌های مختلف، از جمله سقف‌های شیشه‌ای با انحنای‌های مختلف، استفاده شوند. با استفاده از ساختار کرتین وال در طراحی سقف شیشه‌ای یا اسکای لایت، می‌توان به راحتی از امکاناتی نظیر نورپردازی طبیعی و ارتباط محیطی بهره برد.

این سیستم‌ها با اجازه ورود نور خورشید به درون ساختمان، فضایی روشن و پویا را فراهم می‌کند که به راحتی می‌توان از آن برای ایجاد یک محیط کاری یا زندگی مطلوب و دلنشین بهره برد. همچنین، این سیستم‌ها به عنوان یک جزء از طراحی معماری، به جلب توجه و افزایش ارزش ظاهری ساختمان نیز کمک می‌کنند.

با نصب این سازه‌ها علاوه بر موارد ذکر شده ارزش مادی ساختمان شما نیز افزایش می‌یابد.

شستشوی نمای کرتین وال

نماهای شیشه‌ای مانند کرتین وال، به دلیل قرار گرفتن در لایه بیرونی ساختمان، به طور مستقیم با عوامل محیطی نظیر گرد و غبار، آلودگی هوا و باران در تماس هستند. این عوامل باعث کثیف شدن و آلوده شدن سطح شیشه‌ها می‌شود که می‌تواند به تضعیف شفافیت و زیبایی نما منجر شود.

بنابراین، شستشوی نمای شیشه‌ای به صورت منظم ضروری است تا زیبایی و شفافیت آنها حفظ و از ایجاد لکه‌های زننده جلوگیری شود. این کار علاوه بر حفظ زیبایی، اهمیت بسیاری از نظر عملکردی نیز خواهد داشت. زیرا نماهای شیشه‌ای در صورت آلوده شدن، ممکن است قدرت انتقال نور را از دست بدهند و باعث تاریک شدن فضاهای داخلی شوند.

همچنین، الودگی‌های سطحی می‌توانند به تدریج به سطح شیشه نفوذ کرده و به آن آسیب برسانند. بنابراین، شستشوی منظم نماهای شیشه‌ای نه تنها برای حفظ زیبایی بلکه برای افزایش عمر مفید و عملکرد بهتر آنها نیز ضروری است.

شستشوی نمای کرتین وال

شستشوی نمای کرتین وال برای ساختمان‌های کوتاه و یک طبقه معمولاً به راحتی با استفاده از تجهیزات ساده قابل انجام است. در این حالت، می‌توان از ابزارهای مانند لوله‌های آب، صابون، و برس‌های دسته‌دار نرم استفاده کرد. ابتدا با استفاده از آب و صابون، سطح نما را به دقت شستشو داده و سپس با استفاده از برس یا لوله آب، از روی نما کثیفی‌ها و آلودگی‌ها را به دقت پاک کنید. در انتها با استفاده از آب تمیز، سطح را بشویید تا از هر گونه باقی‌مانده صابون و کثیفی پاک شود.

اما برای نمای ساختمان‌های مرتفع و برج‌ها، شستشوی نمای کرتین وال نیازمند تجهیزات و ابزارهای مخصوص و نیز دسترسی به افراد متخصص در این زمینه است. این تجهیزات شامل دستگاه‌های شستشوی قدرتمند، ابزارهای ایمنی مانند صندلی‌های ایمنی و تسمه‌های ایمن، و همچنین دستگاه‌های اسپری آب با فشار بالا است.

علاوه بر این، افرادی که دارای مهارت و تجربه در شستشوی نماها هستند، باید از این تجهیزات استفاده کنند تا به صورت ایمن و کارآمد نماهای ساختمان‌های مرتفع را تمیز کنند. این افراد باید دارای آموزش و آگاهی کافی از روش‌های ایمنی و فنی مربوط به شستشوی نماهای بلند باشند تا از وقوع حوادث جلوگیری و کیفیت کار را حفظ کنند.

قیمت نمای کرتین وال

 یکی از مهم‌ترین فاکتورها در انتخاب نمای کرتین وال هزینه و قیمت این نوع نما است. کارفرمایان باتوجه‌به بودجه و سرمایه‌ای که برای نمای ساختمان در نظر گرفته‌اند می‌توانند از انواع نمای کرتین وال استفاده کنند. معمولاً برای این نوع نماها که از تنوع بالایی برخوردار هستند و طراحی و اجرای آن‌ها برای هر پروژه می‌تواند کاملاً متفاوت باشد، تعیین قیمت دقیق کار ساده‌ای نیست. عوامل بسیار زیادی وجود دارند که در قیمت نمای کرتین وال مؤثر هستند.

قیمت نمای کرتین وال

به‌عنوان‌مثال میزان تخصص، تجربه و مهارت شرکت نصب‌کننده نما یکی از عوامل تأثیرگذار در قیمت و هزینه اجرای کار است. در واقع شرکت‌ها باتوجه‌به سابقه‌ای که در این زمینه به دست آورده‌اند پروژه اجرای نمای کرتین وال را با کیفیت‌های متفاوتی انجام می‌دهند و باتوجه‌به خروجی کار هزینه متفاوتی نیز از کارفرمایان

 درخواست می‌کنند. علاوه بر این، فاکتورهای دیگری نیز در تعیین قیمت نمای کرتین وال مؤثر هستند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شرایط و موقعیت مکانی ساختمان

 • شرایط اقلیمی ساختمان

 • اندازه و مساحت نمای خارجی ساختمان

 • محدودیت‌هایی که ساختمان موردنظر برای اجرای نما دارد.

 • ارتفاع ساختمان

 • هزینه کلی برای طراحی نما

 • نوع سیستم انتخاب شده برای اجرای نمای کرتین وال که می‌تواند از نوع استیک یا یونیتایز باشد.

 • متریال مصرفی و کیفیت این متریال

 • جزئیات و پیچیدگی‌های مربوط به اجرای نما

 • دستمزد کارکنانی که در پروژه اجرای نما همکاری می‌کنند که برای هر پروژه می‌تواند متفاوت باشد.

 • نوع شیشه‌های به‌کاررفته در نمای کرتین وال و…

 باتوجه‌به این موارد می‌توان نتیجه گرفت تعیین قیمت نمای کرتین وال قبل از بررسی شرایط محل ساختمان عملاً غیرممکن است. کارشناسان مربوطه ابتدا به محل موردنظر اعزام شده و پس از اندازه‌گیری‌ها و محاسبات و درنظرداشتن بودجه کارفرما مشخص می‌کنند که قیمت نهایی کار چه مقدار خواهد بود.

قیمت نمای کرتین وال 2

تفاوت نمای کرتن وال با دیگر نماهای شیشه ای

 بااین‌حال که نمای کرتین وال یک نوع نمای شیشه‌ای است؛ اما در مقایسه با دیگر نماهای شیشه‌ای ساختاری خود ایستا دارد. یعنی به‌عنوان یک تفاوت اصلی درمقایسه کرتینوال با سایرنماهای شیشه‌ای ساختار خود ایستای آن است که هیچ بار مرده‌ای را بر ساختار اصلی ساختمان وارد نخواهد کرد.

 در نمای کرتین وال معمولاً سنگینی بار شیشه‌ها روی شاسی‌ها یا لامل‌ها اعمال می‌شود؛ بنابراین هیچ بار اضافه‌ای به ساختمان تحمیل نخواهد شد. همان‌طور که اشاره کردیم این نوع نما یک بخش کاملاً مجزا و مستقل از ساختمان به شمار می‌رود درحالی‌که دیگر نماها همچون نماهای آجری، سنگی و…بر روی دیواره خارجی ساختمان نصب می‌شوند و وزن خود را به ساختمان تحمیل می‌کنند؛ بنابراین ساختمان می‌بایست تحمل بار اضافی این نوع نماها را نیز داشته باشد.

 به‌طورکلی نمای کرتین وال از نظر فنی، ساختاری و نحوه نصب و اجرا با دیگر نماها متفاوت است. نماهای کرتین وال در زمان نصب به لبه دال‌های بتنی تکیه می‌کنند و به عبارتی به این لبه‌ها آویزان می‌شوند درحالی‌که دیگر نماهای شیشه‌ای دقیقاً مابین دال‌های بتنی قرار می‌گیرند.

در تفاوت نمای کرتین وال با نمای اسپایدر شیشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در این مقایسه نمای کرتین وال از ساختار پیچیده‌تری برخوردار است.

 • این نماها در میان انواع نمای شیشه‌ای از میزان استحکام و مقاومت بیشتری در برابر رطوبت و گرمای هوا برخوردار هستند.

 • یکی دیگر از تقاوت نمای کرتین وال با نمای اسپایدر شیشه‌ای  هزینه‌های نگهداری و تعیمرات آن است. هزینه‌های مربوط به نگهداری، نصب یا تعمیرات نمای کرتین وال در مقایسه با اسپایدر شیشه‌ای کمتر و مقرون‌به‌صرفه‌تر است.

 • همچنین روش اجرا و نصب شیشه‌های نمای کرتین وال برخلاف نمای شیشه‌ای اسپایدر به کمک جرثقیل و از خارج ساختمان صورت می‌گیرد

 همان‌طور که می‌دانید نمای کرتین وال دارای زیر مجموعه‌های دیگری همچون نمای فیس کپ و نمای فریم لس است. هرکدام از این نوع نماها نیز در برخی از جزئیات تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. به‌عنوان‌مثال در نمای فیس کپ از آن جایی که المان‌های آلومینیومی به شکل افقی و عمودی نصب می‌شوند شیشه‌ها را از یکدیگر جدا کرده و کاملاً روی نما قابل‌مشاهده هستند. درصورتی‌که در نمای فریم لس المان‌های آلومینیومی حذف شده و ازاین‌رو نما شکلی یکدست و یکپارچه به خود می‌گیرد.

درباره گروه معماری قطب‌نما

 گروه مهندسی و معماری قطب‌نما در زمینه طراحی و اجرای مهندسی انواع ساختمان¬ها با کاربری متفاوت، خدمات حرفه‌ای و تخصصی خود را ازجمله؛ انواع نماهای شیشه‌ای مانند نمای شیشه‌ای کرتین وال و نمای شیشه‌ای اسپایدر، آسانسورها، هند ریل و پارتیشن شیشه‌ای و علی‌الخصوص طراحی، ساخت و اجرای انواع درب و پنجره آلومینیومی را ارائه می‌دهد.

مجموعه مهندسی قطب¬نما، تمامی مراحل پروژه موردنظر را از طراحی تا اجرا به شکلی جامع و اصولی ارائه می‌دهد. شایان‌ذکر است قطب‌نما نمونه‌ای کامل از یک شرکت معماری است، چراکه تأمین و تولید تمامی متریال و مصالح این خدمات را نیز برعهده می‌گیرد. باتوجه‌به تخصص و تجربه قطب‌نما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خدماتی باکیفیت و حرفه‌ای را با آنها تجربه خواهید کرد.

همچنین مجموعه قطب‌نما به‌عنوان تیمی زبده خدمات مقاوم سازی نماهای ساختمان ازجمله مقاوم سازی کرتین وال را ارائه می‌دهد. این خدمات می‌تواند امنیت و طول عمر نماهای اجرایی را به طورشگفتی افزایش دهد.

اجرای نمای کرتین وال توسط مجموعه قطب‌نما

استفاده از افراد حرفه‌ای و با تجربه برای اجرای نمای کرتین وال از اهمیت بسیاری برخوردار است. این افراد با داشتن دانش و مهارت لازم در زمینه معماری و ساختمانی، قادرند به طور حرفه‌ای و دقیق نماهای کرتین وال را نصب و اجرا کنند. آن‌ها با آگاهی کامل از مواد و تجهیزات مورد نیاز، قادرند به انتخاب بهترین روش‌ها و راهکارها برای نصب نماها بپردازند و به دقت بالایی در اجرای کار اهمیت بدهند.

علاوه بر این، تجربه‌ی آن‌ها در مواجهه با چالش‌های مختلف در طول فرآیند نصب، باعث می‌شود که به راحتی به راه‌حل‌های مناسب برای هر مشکلی برسند و کیفیت کار را از نظر استحکام و ظاهر به حداکثر برسانند.

به علاوه، افراد حرفه‌ای با تجربه توانایی تشخیص و ارزیابی دقیقی از نیازهای مشتریان را دارند و می‌توانند با ارائه مشاوره‌های کارشناسی، بهترین راهکارها را برای اجرای نماهای کرتین وال ارائه دهند. این افراد با تمرکز بر جزئیات و دقت در اجرای کار، به تضمین عملکرد و طول عمر طولانی مدت نماهای کرتین وال کمک می‌کنند و باعث اطمینان مشتریان از کیفیت و قابلیت اعتماد ساختمان می‌شوند. 

کرتین وال برج روما

مجموعه قطب‌نما یکی از پیشروهای صنعت نما در ایران است که با داشتن تجربه و مهارت بالایی در زمینه طراحی، تولید، و نصب نماهای کرتین وال، به عنوان یکی از بهترین پیمانکارهای نمای ساختمان برای اجرای این نوع نماها شناخته می‌شود. اعضای این مجموعه دارای تجربه و آگاهی کامل از فنون و تکنیک‌های مورد نیاز برای نصب نماهای کرتین وال هستند و می‌توانند به صورت حرفه‌ای و با دقت بالا این کار را انجام دهند.

قطب‌نما با داشتن پروژه‌های موفق و معتبر در سطح ملی و بین‌المللی، به عنوان یک نماد از کیفیت و قابلیت اعتماد در اجرای نماهای کرتین وال شناخته شده است. این پروژه‌ها، از جمله ساختمان‌های مسکونی، تجاری، اداری، و فرهنگی-هنری، نشان‌دهنده تنوع و تخصص مجموعه قطب‌نما در زمینه طراحی و اجرای نماهای کرتین وال هستند.

شما می‌توانید جهت تأیید صحت این امر به درگاه اینترنتی قطب‌نما مراجعه نموده و تمامی نمونه کارهای موفق آنها را مشاهده نمایید.

مجموعه قطب‌نما به عنوان یک مشاور اجرای نمای ساختمان حرفه‌ای، از مرحله مشاوره تا طراحی و اجرای صفر تا صد نماهای کرتین وال، خدمات کاملی را ارائه می‌دهد. این مراحل شامل مشاوره در مورد انتخاب مواد، طراحی بهینه، اجرای دقیق و کنترل کیفیت مداوم خواهد بود. بنابراین، با توجه به تجربه و تخصص مجموعه قطب‌نما، انتخاب این مجموعه برای نصب و اجرای نماهای کرتین وال، تضمینی برای کیفیت و عملکرد بهترین‌ها در این زمینه است.

همچنین جهت دریافت اطلاعات بیشتر و اطلاع از قیمت روز اجرای نمای کرتین وال در مساحت موردنظر با شماره تماس‌های درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

درباره گروه معماری قطب نما

گروه مهندسی و معماری قطب‌نما در زمینه طراحی و اجرای مهندسی انواع ساختمان‌ها با کاربری متفاوت، خدمات حرفه ای و تخصصی خود را ازجمله؛ انواع نماهای شیشه‌ای، آسانسورها، هندریل و پارتیشن شیشه‌ای و علی‌الخصوص طراحی، ساخت و اجرای انواع درب و پنجره آلومینیومی ارائه می دهد. مجموعه مهندسی قطب‌نما، تمامی مراحل پروژه موردنظر را از طراحی تا اجرا به شکلی جامع و اصولی ارائه می‌دهد. شایان‌ذکر است قطب‌نما نمونه‌ای کامل از یک شرکت معماری است، چراکه تأمین و تولید تمامی متریال و مصالح این خدمات را نیز برعهده می‌گیرد. باتوجه‌به تخصص و تجربه قطب‌نما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خدماتی باکیفیت و حرفه‌ای را با آنها تجربه خواهید کرد.

5/5 - (67 امتیاز)
Call Now Button