نمای-برج‌ها+-ویژگی-و-قوانین-لازم-برای-اجرای-آنها

نمای برج‌ها+ ویژگی و قوانین لازم برای اجرای آنها

نمای برج‌ها به‌عنوان نمادهایی از پیشرفت و هویت یک معماری باعظمت اجرا می‌شوند. برج‌ها با ظاهری بلند و ابعادی بزرگ از بارزترین عناصری هستند که تاریخ و فرهنگ شهرنشینی را نشان می‌دهند.

برج‌ها با شکوهی که دارند نه‌تنها یک عنصر زیبا در منظر شهری محسوب می‌شوند؛ بلکه از شاهکارهای مهندسی و طراحی معماری نیز به شمار می‌آیند. زمانی که نگاهی به این سازه‌های بلند و فوق‌العاده می‌اندازیم با یک‌دنیا از خلاقیت و هنر در مقیاسی بزرگ‌تر روبرو خواهیم شد. این سازه‌های عظیم با نمای خارق‌العاده‌ای که دارند هر بار با ابهام و زیبایی‌هایی منحصربه‌فرد خود داستانی جدید را برای ما به تصویر می‌کشند.

در واقع هر برج داستانی از تلاش انسان‌ها برای تحقق آرمان‌ها و تجسم رؤیاهاست. برج‌ها نیز همانند ساختمان‌های کوچک‌تر از آنها به‌مراتب بسته به نوع کاربری برج دارای انواع مختلفی هستند. به همین دلیل در شناخت نمای برج‌ها نیاز به شناخت عمیق‌تری از معماری و تاریخ شهرسازی داریم.

در این مطلب می‌خواهیم شما را با انواع نمای برج و بهترین نمای اجرایی برای برج‌ها آشنا کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

فهرست مطالب

اهمیت اجرای نما برای برج‌ها

اجرای نمای برج‌ها بسیار حیاتی و اساسی است؛ زیرا نمای برج نقش بسیار مهمی در هویت، ظاهر و عملکرد آنها دارند. نما به‌عنوان یک رابط بین ساختمان و محیط بیرونی سبب زیبایی و شکوه برج خواهد شد. همچنین نمای برج‌ها بر فضای شهری و زیست‌محیطی نیز تأثیرگذار هستند.

نمای برج‌ها به عنوان نمادهای معماری، هنر و فرهنگ شناخته می‌شوند و با سایر ساختمان‌های دیگر بسیار متفاوت هستند. همچنین نمای یک برج با توجه به کیفیت و انتخاب نوع متریال می‌تواند در بهبود و عملکرد مصرف انرژی تاثیرگذار باشد. انتخاب مصالح تا اجرای اصولی نمای برج‌ها به عنوان یک عامل کلیدی در بهبود کیفیت زندگی افراد بسیار حائز اهمیت است.

از جمله دلایل اهمیت اجرای نمای برج‌ها عبارتند از:

 • نمای برج‌ها به عنوان بخش بیرونی و ظاهری آنها به عنوان جلب توجه و جذابیت بصری ساختمان بسیار مهم هستند. طراحی صحیح نمای برج سبب می‌شود که برج مورد نظر حتی به عنوان یک نماد در آن شهر یا آن محل شناخته شود.

 • نمای برج می‌تواند هویت آن را نیز به نمایش بگذارد. طراحی منحصر به فرد معماری برج‌ها می‌تواند آن را از سایر ساختمان‌های دیگر متمایز کند.

 • نمای مناسب و همچنین اجرای درست آن در برج‌ها می‌تواند عملکرد محیطی ساختمان را بهبود ببخشد. این عوامل شامل سیستم‌های حرارتی، عایقی، بهره‌وری و کاهش مصرف انرژی خواهد بود.

 • طراحی و اجرای مناسب نمای برج تأثیر زیادی در جذابیت و کارایی ساختمان خواهد داشت. همچنین در ایجاد یک محیط زندگی شهری مناسب برای ساکنین و بهبود کیفیت زندگی انسان‌ها بسیار تأثیرگذار است.

اهمیت-اجرای-نما-برای-برج‌ها

معرفی انواع نمای برج‌ها

نمای برج‌ها بر اساس نوع برج‌ها تعیین خواهد شد. به همین دلیل بهتر است قبل از آشنایی با انواع نمای برج‌ها با انواع برج‌های موجود آشنا شوید. برج‌ها به صورت گسترده‌ای متنوع هستند و انواع مختلفی از آنها وجود دارد. هر کدام از آنها ماهیت، کاربرد و ویژگی‌های خاص خود را دارند.

در واقع برج‌ها به دو دسته اصلی برج‌های مسکونی و غیر مسکونی تقسیم بندی می‌شوند. برج‌های مسکونی که همگی با آن آشنایی دارید. برج‌های غیر مسکونی نیز می‌توانند به طور عمده شامل برج‌های تجاری یا اداری باشند.

نمای برج‌ها بر اساس کاربری و نوع ساختمان با یکدیگر بسیار متفاوت است. در اجرا و طراحی نما برای هر کدام از این برج‌ها شرایط و ویژگی‌های خاصی لحاظ می‌شود.

نمای برج مسکونی

امروزه با افزایش شهرنشینی و افزایش جمعیت روز به روز به ارتفاع ساختمان‌ها و برج‌ها افزوده می‌شود. برج مسکونی نوعی از ساختمان‌های مسکونی است که به طور عمده از واحدهای بسیاری ساخته می‌شوند. برج‌ها بلندتر از ساختمان‌های معمولی هستند، همچنین با شمار طبقات بیشتری ساخته می‌شوند.

از نظر طراحی برج‌های مسکونی به اشکال و سبک‌های مختلفی طراحی می‌شوند. این نوع ساختمان‌ها نه تنها سبب جلب توجه اطراف می‌شوند بلکه تاثیر بسزایی در زندگی روزمره ساکنین آن دارند. در طراحی نمای برج‌ها باید ویژگی‌ها و نکات خاصی رعایت شود. برخی از ویژگی‌های نمای برج‌های مسکونی عبارتند از:

نمای-برج-مسکونی

طراحی زیبا و منحصر به فرد

نمای یک برج در مقایسه با نمای یک آپارتمان یا ساختمان بسیار متفاوت است. سازه‌های بلند نیازمند افراد، زمان و مهم‌تر از آن مصالح و متریال‌های بسیار زیادی هستند. به‌همین دلیل باید در انتخاب تمامی مراحل و نوع طرح اجرایی نهایت دقت را به خرج داد.

طراحی نمای برج‌های مسکونی بسیار حائز اهمیت هستند. نمای برج مسکونی باید طراحی زیبا، جذاب و منحصر به فردی داشته باشد. طراحی نمای برج‌ها علاوه بر زیبایی و هماهنگ بودن با سلیقه و سبک روز باید با معیارهای معماری و شهرنشینی اطراف خود نیز هماهنگ باشد.

افزایش کیفیت زندگی برای ساکنین

نمای برج‌ها باید به طور مستمر نور مناسب، تهویه هوا و دسترسی به چشم اندازهای خوب را برای ساکنین فراهم کنند، طراحی نما باید باید به ساکنان احساس راحتی و آرامش ارائه دهد و همچنین از دیدگاه امنیتی مورد توجه قرار بگیرد.

تعامل با محیط اطراف

نمای برج باید به خوبی با محیط اطراف خود تعامل برقرار کند. این موارد شامل استفاده از جلوه‌های معماری در اجرا و طراحی نمای برج مورد نظر است. بطورکلی نمای طراحی شده برای برج مورد نظر باید بیشترین هماهنگی را با بافت شهری و فضای شهری اطراف خود داشته باشد.

مقاومت در برابر زلزله

نمای برج‌ها به دلیل وسعت و ارتفاع آن باید در برابر عوامل محیطی به خصوص زلزله بسیار مقاوم باشد. در اجرای این نماها جهت کاهش خطرات زلزله و افزایش ایمنی ساکنینان باید از مصالح مقاومی استفاده شود.

عایق حرارتی

درنظرگرفتن این ویژگی برای طراحی و اجرای نمای برج‌ها بسیار حائز اهمیت است. به خصوص برای برج‌های مسکونی که افراد و خانواده‌های بسیاری در آن زندگی می‌کنند. عایق بودن نما سبب کاهش هزینه‌های انرژی مربوط به سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی در فصول مختلف سال می‌گردد. یک نمای عایق برای نمای برج‌های مسکونی سبب افزایش راندمان انرژی و کاهش هزینه‌های مصرفی خواهد شد.

پایداری رنگ

یکی دیگر از عواملی که باید هنگام طراحی و اجرای نمای برج‌های مسکونی مورد توجه قرار بگیرد پایداری رنگ نما است. متریال انتخابی برای اجرای نمای برج‌ها باید به گونه‌ای باشد که در برابر نور آفتاب یا عوامل زیست محیطی دچار تغییر رنگ نشوند.

نصب و تعمیرات آسان

ابعاد برج‌ها بسیار بزرگ‌تر و مرتفع‌تر از ساختمان‌های معمولی است. نصب و تعویض متریال انتخابی برای اجرای نمای برج‌های مسکونی باید بسیار آسان باشد. همچنین هزینه‌های نگهداری و تعمیرات آنها برای ساکنین کمتر باشد.

به طور کلی نمای برج‌های مسکونی باید هماهنگی بین زیبایی، عملکرد و راحتی را برای ساکنین به ارمغان آورد. نمای این برج‌ها به عنوان یکی از جنبه‌های کلیدی ساختمان و شهرسازی مدرن محسوب می‌شوند.

نمای برج‌های تجاری

برج‌های تجاری به‌عنوان مراکز تجاری یا اداری احداث می‌شوند. این ساختمان‌ها شامل دفاتر اداری، شرکت‌ها، سازمان‌‌‌ها، فروشگاه‌ها، مراکز خرید، هتل،رستوران، بانک‌ها، مراکز تفریحی، خدماتی و… هستند.

برج‌های تجاری معمولاً به دلیل موقعیت و نوع کاربری آنها در مرکز شهرها و در مکان‌های پر تردد احداث می‌شوند. به‌همین دلیل نمای ساختمان‌های تجاری در بازار کار افراد و تجار داخل ساختمان و همچنین جذابیت آن برای جذب افراد بیشتر بسیار حائز اهمیت است. نمای برج‌های تجاری معمولاً به عنوان نمادهایی از قدرت اقتصادی در یک منطقه یا شهر محسوب می‌شوند. همچنین نقش مهمی در جذب سرمایه‌گذاری، ایجاد شغل و توسعه اقتصادی برای افراد دارند.

اجرای نمای این دسته از برج‌ها نیز دارای ویژگی‌های قابل ملاحظه‌ای است که عبارتند از:

نمای-برج‌های-تجاری

طراحی نمای برج منحصر به فرد

نمای برج‌های تجاری باید طراحی منحصر به فرد و جذابی داشته باشد. این نما باید به گونه‌ای باشد که بتواند توجه افراد را به سمت خود جلب کند. برج‌های تجاری در واقع هویت و شخصیت کسب و کارهای درون برج را به نمایش می‌گذارد. انتخاب متریال برای اجرای نما و طرح اجرایی بسیار مهم است.

طراحی باشکوه و تأثیرگذار

برج‌ها ساختمان‌هایی با شکوه و عظمت بسیاری هستند. حال نمای برج‌های تجاری یا اداری باید منعکس کننده این شکوه و عظمت باشند. امروزه استفاده از خطوط ساده، متریال‌های مدرن و نماهای مدرن می‌توان طراحی‌های استوار و باشکوهی را به عنوان نمای برج‌های تجاری ارائه دهد.

ایمنی

برج‌های تجاری و اداری باید از ایمنی و مقاومت بالایی برخوردار باشند. نمای این دسته از برج‌ها باید در مقابل فشارها و ضربات وارده، شرایط آب و هوای مختلف، اتفاقات طبیعی همچون زلزله و آتش بسیار ایمن باشند.

این ویژگی‌ها باید به عنوان جزئیات و عوامل موثر در طراحی و ایجاد نمای برج‌های تجاری مورد توجه قرار ‌گیرند. با توجه به این عوامل نمای برج تجاری باید علاوه بر عملکرد دارای جذابیت‌های بصری و کاربردی نیز باشد.

قیمت نمای برج

قیمت نمای برج یک ساختمان بلند به عوامل متعددی بستگی دارد. معمولاَ قیمت نمای برج‌ها بالاتر از سایر ساختمان‌های مسکونی یا تجاری هستند. قیمت این سازه‌ها ارتباط مستقیمی با ابعاد، ارتفاع، طراحی مدرن و امکانات پیشرفته نما دارد.

به‌طور کلی قیمت نهایی نمای برج‌ها جدا از نوع کاربری آنها بر اساس ویژگی‌های منحصر به فرد و شرایط محلی آنها تعیین می‌شود. ترکیبی از عوامل مختلف در تشکیل قیمت نهایی برج‌ها تأثیرگذار هستند.

عوامل کلیدی که در قیمت نمای برج‌ها تأثیر گذارند عبارتند از:

 • ارتفاع و ابعاد برج‌ها هرچه بیشتر و بزرگتر باشد به طور معمول به متریال بیشتری نیاز خواهید داشت. هرچه ارتفاع و ابعاد برج بیشتر باشد قیمت نهایی اجرای نمای آنها نیز بیشتر خواهد بود.

 • موقعیت مکانی و نزدیک بودن به مراکز شهری، دسترسی به خدمات و امکانات عمومی یا مناظر طبیعی در ارزش مکانی برج تأثیرگذار است. اجرای نما برای این دسته از برج‌های خاص نیازمند طراحی‌های خاص و منحصر به فردی است که هزینه بیشتری را در بر خواهد داشت.

 • طراحی زیبا و مدرن، استفاده از مواد با کیفیت و انطباق با تکنولوژی‌های مدرن و به روز نیز بر ارزش و قیمت نمای برج می‌افزاید.

 • شرایط بازار، خرید متریال‌ها بسته به تقاضا و عرضه روز در بازار می‌تواند در قیمت نهایی تأثیرگذار باشد.

 • قیمت و هزینه‌های نیروی کار و هزینه‌های طراحی و مهندسی تیم اجرایی نیز در قیمت نهایی اجرای نمای برج تأثیرگذار خواهد بود.

قیمت-نمای-برج

استانداردهای مربوط به اجرای نمای برج‌ها

برج‌ها خود ساختمان‌های ویژه و منحصر به فردی هستند. به همین دلیل اجرای نما برای این دسته از سازه‌ها دارای استانداردها و قوانین خاصی است. نمای برج‌ها باید بر اساس استانداردها و مقررات معمول در صنعت ساخت و ساز و استانداردهای محلی و ملی صورت بگیرد. ازجمله برخی از این استانداردهای خاص به شرح زیر هستند:

 • یکی از استانداردهای مربوط به اجرای نمای برج‌ها فرم و رنگ انتخابی نما است. طبق این قوانین و استانداردها نمای انتخابی باید بیشترین هماهنگی را با رنگ‌های اطراف محیط برج داشته باشد.

 • طرح اجرایی و طرح انتخابی برای نمای برج نباید حاوی فرم‌ها و اشکال نامتعارفی باشد. طرح مورد نظر باید کاملاً مورد تایید مهندسی و از استانداردها و قوانین لازم تبعیت کند.

 • یکی دیگر از نکات مهم در اجرای نمای برج‌ها که سبب افزایش ایمنی افراد نیز خواهد شد توجه به مصالح به کار برده در اجرای نما است. طبق این قوانین و اصول، نباید از مصالح تیز و برنده در طبقات پایینی برج برای اجرای نما استفاده شود.

 • نکته دیگر این است که مصالح انتخابی باید مرغوبیت، کیفیت و مقاومت بالایی داشته باشد.

بهترین نمای اجرایی برای برج‌ها

همانطور که اشاره شد نمای اجرا شده برای برج‌ها باید طبق اصول و قوانین خاصی صورت بگیرد. این جمله به این معناست که مناسب‌ترین و بهترین نمای برج، نمایی است که طبق همین اصول و استانداردها اجرا شود. به عبارتی دیگر نمای یک برج باید بیشترین هماهنگی را با ویژگی‌های ساختاری و کاربردی برج و محیط اطراف آن داشته باشد.

با توجه به تمامی این نکات نماهای شیشه‌ای در سال‌های اخیر یکی از محبوب‌ترین و مدرن‌ترین نماهای اجرایی برای برج‌ها بوده است. نماهای شیشه‌ای از محبوب‌ترین و مدرن‌ترین روش‌های طراحی نمای برج‌ها در سال‌های اخیر است. از جمله دلایل و مزایای استفاده از نماهای شیشه‌ای برای نمای برج‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره نمود؛

 • افزایش تأثیر بصری و زیبایی ظاهر برج به دلیل شفافیت و براقیت شیشه

 • تأثیرات محیطی مثبت با صرفه‌جویی در هزینه‌های انرژی مؤثر

 • انعطاف‌پذیری طراحی با استفاده از شیشه و طرح و فرم‌های متنوع و خلاقانه

 • مقاومت و دوام بالا

 • مقاوم در برابر شرایط محیطی مثل باد، باران، نور خورشید و تغییرات دما

 • استفاده از شیشه سبب افزایش شفافیت و دید بیرون افراد و ساکنین ساختمان خواهد شد.

استفاده از نماهای شیشه‌ای نیازمند رعایت نکاتی همچون اجرای اصولی و ایمن است. به همین دلیل باید جهت اجرای نمای شیشه‌ای برج‌ها از افرادی با تجربه و زبده‌ در این زمینه کمک بگیرید.

بهترین-نمای-اجرایی-برای-برج‌ها

بهترین تیم اجرایی نمای برج‌ها

در زمینه معرفی بهترین مجموعه اجرای نمای برج‌ها لازم به ذکر است که انتخاب بهترین مجموعه به عوامل متعددی بستگی دارد. این عوامل شامل مقیاس کار، نوع پروژه‌های اجرایی، سابقه کاری و تجربه استفاده از مواد و فناوری‌های مدرن و هزینه‌های پیشنهادی از طرف آنهاست.

اگر مجموعه‌ای با این ویژگی‌ها و مشخصات یافتید، می‌توانید با خیال آسوده اجرای نمای برج مورد نظر را به آنها بسپارید.

مجموعه مهندسی قطب‌نما مجموعه‌ای است که با برخورداری از تمامی این موارد، بهترین گزینه برای اجرای نمای انواع برج‌هاست.

قطب‌نما با برخورداری از فناوری‌ها و تجهیزات روز دنیا با کیفیت‌ترین خدمات را به شما ارائه خواهند داد. با مراجعه به درگاه اینترنتی قطب‌نما می‌توانید با مشاهده نمونه‌کارهای مطرح و گسترده این مجموعه با میزان مهارت و تجربه آنها آشنا شوید.

همچنین می‌توانید با دریافت مشاوره رایگان از کارشناسان آنها با نحوه اجرا و قیمت انواع نماهای مدرن و کلاسیک آشنا شوید. قطب‌نما بهترین گزینه مطمئن برای اجرای پروژه‌های نماهای مدرن و منحصر‌به‌‌فرد است.

در نهایت

اجرای نمای برج‌ها به‌عنوان یک اجزای حیاتی در ساخت و ساز و طراحی ساختمان‌های بلند و مدرن از اهمیت بالایی برخوردار است. اجرای نمای برج‌ها با توجه به اهمیت بی‌نظیر آنها در زیبایی، عملکرد و حتی نقش آنها در معماری شهری یک امر بسیار اساسی است.

نما به عنوان یک رابط میان محیط داخلی و خارجی برج و همچنین میان ساختمان و افراد دیگر است. به‌همین دلیل می‌تواند در شناخت و ایجاد هویت برج بسیار تأثیرگذار باشد.

در نهایت با انتخاب بهترین مجموعه اجرای نما می‌توانید تأثیر بی‌نظیری در زیبایی و عملکرد برج موردنظر داشته باشید. در این مطلب شما را با تمامی نکات لازم و حتی انواع نمای برج‌ها اعم از برج‌های مسکونی و تجاری آشنا کردیم. امیدواریم که مطالعه این مطلب برای شما سودمند واقع شود.

5/5 - (3 امتیاز)

نمای برج‌ها+ ویژگی و قوانین لازم برای اجرای آنها دیدگاه

پیام بگذارید

کلیه فیلدهای مشخص شده با ستاره (*) الزامی است

Call Now Button