اجرای-نمای-ویلا-با-سبک‌های-متفاوت-در-قطب‌نما
اجرای-نمای-ویلا-با-سبک‌های-متفاوت-در-قطب‌نما2

نمای ویلا با سبک‌های متفاوت در قطب‌نما

اگر می‌خواهید ویلای رؤیایی خودتان را بسازید، باید مراقب طراحی نمای ویلا به‌عنوان جلوه اصلی آن باشید. طراحی نما برای هر نوع ساختمانی نشان‌دهنده سبک زندگی و علایق شما خواهد بود. اجرای نمای بیرونی ویلا اولین و ماندگارترین اثر در چشم هر بیننده‌ای است. ویلاها درواقع خانه‌هایی با طراحی و معماری منحصربه‌فردی هستند که موردتوجه بسیاری از افراد قرار می‌گیرند. حال اجرای نما برای ویلاها به‌عنوان بخش مهمی از آن می‌تواند در جذابیت و ارزش مادی ویلا بسیار تأثیرگذار باشد.

نمای ویلا با قطب‌نما  به سبک‌های مختلفی قابل اجراست. ازآنجاکه اغلب خانه‌های ویلایی در محدوده‌های خارج از شهر قرار دارند و اجرا با قطب‌نما باشد؛ محدودیتی در آن باقی نمی‌ماند. در ادامه با ما همراه باشید تا با مهم‌ترین نکات و سبک‌های مختلف اجرایی نمای ویلا آشنا شوید.

فهرست مطالب

طراحی نمای ویلا

همان‌طور که اشاره کردیم ویلاها خانه‌هایی با سبک و معماری متفاوتی هستند. این خانه‌های محبوب اغلب جنبه تفریحی و خانه‌باغ را دارند. به همین دلیل اکثر خانه‌های ویلایی در محدود‌های خارج از شهر ساخته می‌شوند. ویلاها نیز همانند هر نوع ساختمان دیگر به یک پوشش بیرونی به‌عنوان نما نیازمندند. بهتراست بدانید که اجرای نما برای ویلاها باید مطابق و هماهنگ با سبک معماری ویلا طراحی و اجرا شود.

طراحی و اجرای نمای ویلایی شما در نهایت در زیبایی ظاهری آن بسیار اثرگذار خواهد بود. حس ماندن درون ویلایی زیبا با طراحی منحصربه‌فرد قطعاً انتخاب هر فردی است که به تجربه و لذتی تکرارنشدنی مبدل خواهدشد. نمای ویلاها به‌وسیله متریال‌های گوناگون مانند چوب، شیشه، سنگ، بتن و… قابل طراحی هستند. در ادامه به شرح بیشتر آنها خواهیم پرداخت.

اهمیت طراحی نمای ویلا

همه شما بااهمیت نما برای یک ساختمان در هر سبک و با هر نوع کاربری آشنا هستید. می‌دانید که نمای هر ساختمان مانند پوشش و لباس برای انسان می‌ماند. نما اولین چیزی است که نگاه هر بیننده یا حتی خریداری را به خود جلب خواهد کرد. ازاین‌رو انتخاب طرح، متریال مصرفی تا تیم اجرایی و کیفیت اجرای آن بسیار حائز اهمیت است.

ازجمله مهم‌ترین دلایل اهمیت طراحی نمای ویلا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در اولین قدم زیبایی ظاهری نمای ویلاها در جذابیت آن در دید افراد بسیار مؤثر است. شما هرچقدر هم به سبک طراحی داخلی یک ویلا بپردازید، با نبود نما، ویلا ناقص خواهد بود.

 • نمای اجرا شده بیانگر شخصیت و حتی ارزش مادی یک ویلاست. طراحی ویژه نما برای ویلاها می‌تواند بر ارزش‌های مادی و معنوی آن بیفزاید.

 • ساختمان ویلایی شما همواره در معرض آب برف‌وباران، خورشید یا آلاینده‌های موجود در هواست. نمای ویلا علاوه بر جنبه زیبایی از سازه اصلی ساختمان در برابر عوامل محیطی محافظت خواهد کرد.

 • طراحی نمای بیرونی یک ویلا می‌تواند بیانگر طراحی داخلی و سبک زندگی شما نیز باشد.

اهمیت-طراحی-نمای-ویلا

معرفی انواع سبک‌های رایج نمای ویلایی

در معماری مدرن و ساختمان‌سازی بناها و ساختمان‌ها به سبک و شیوه‌های متفاوتی طراحی می‌شوند. اما چه سبک و طراحی برای طراحی نمای ویلاها مناسب است؟ هرکدام از طرح‌ها بنابر نوع متریال مخصوص و شیوه‌های خاصی اجرا می‌شوند. در مرحله اول قبل از انتخاب تمامی این موارد سلیقه شما برای انتخاب طرح اجرایی مهم است. همان‌طور که می‌دانید ویلاها خانه‌هایی هستند که در محوطه‌های باز و وسیع در حومه و اطراف شهر ساخته می‌شوند.

معرفی-انواع-سبک‌های-رایج-نمای-ویلایی

ازاین‌رو می‌توان گفت که ویلاها برخلاف ساختمان‌های مسکونی و شهری از چهار طرف و تمامی جهات می‌توانند دارای نما باشند. نمای ویلاها باید تمامی جهات و زوایای نمای بیرونی ساختمان را در بربگیرد.

باتوجه‌به تمامی موارد ذکرشده ازجمله مهم‌ترین و رایج‌ترین نماهای اجرایی برای خانه‌های ویلایی عبارت‌اند از:

 • نمای مدرن

 • نمای کلاسیک

 • نمای سنتی

 • نمای مینیمال

نمای نئوکلاسیک

نمای ویلایی مدرن

در قرن معاصر استفاده از طراحی‌های مدرن در معماری بسیار موردتوجه طراحان قرار گرفته است. طراحی نمای ویلایی مدرن یک سبک از معماری مدرن با درصد محبوبیت بالایی است. طراحی‌های نمای مدرن برای ویلاها معمولاً دارای پنجره‌های بزرگ و فضاهای بازی هستند. با این طراحی‌ها حس مطبوع و سبکی  برای افراد درون ساختمان ایجاد می‌گردد. طراحی نمای مدرن ویلایی با تمرکز بر ایجاد یک فضای دلنشین، زیبا، کاربردی و پایدار اجرا می‌شوند. یکی از ویژگی‌های کلیدی نماهای مدرن ویلایی استفاده از مصالح طبیعی است. برای مثال این موارد می‌توانند شامل عناصری همچون چوب، سنگ و شیشه باشند. در اغلب موارد برای طراحی مدرن ویلاها از این متریال به‌صورت ترکیبی برای ایجاد ظاهری شیک و مدرن استفاده می‌کنند. استفاده از مصالح طبیعی نه‌تنها جذابیت بصری نما را افزایش می‌دهد؛ بلکه به سازگاری بیشتر نمای ساختمان با محیط‌زیست کمک می‌کند.

اغلب طراحی نماهای مدرن علاوه بر زیبایی ظاهری به کاهش مصرف انرژی کمک خواهند کرد. به عبارتی در تمام طول سال سبب مصرف بهینه انرژی خواهد شد. یکی دیگر از عناصر کلیدی طراحی مدرن ایجاد فضاهای باز مانند پنجره‌ها هستند. استفاده از پنجره‌های بزرگ به ورود نور طبیعی به داخل خانه کمک خواهد کرد. این امر محیطی مطبوع و روشن را برای زندگی روزمره ایجاد می‌کند. در طراحی مدرن ویلاها استفاده از بالکن، تراس و فضاهای بیرونی نیز به‌عنوان قسمت بیرونی ویلا بسیار رایج است. تمامی این عناصر و گزینه‌های اضافی در قسمت‌های بیرونی ساختمان جهت افزایش سرگرمی و لذت بیشتر طراحی می‌شوند.

در این سبک زمانی‌که صحبت از طرح‌ها و مصالح رنگی به‌میان می‌آید؛ شما یک پالت رنگی خنثی را مشاهده خواهید کرد. از رنگ‌های مورداستفاده در طراحی مدرن ویلاها می‌توان به رنگ‌های سفید و خاکستری اشاره نمود. در معماری طرح‌های مدرن می‌توانند رویکردهای مختلفی برای طراحی ویلاهای لوکس محسوب شوند.

نمای-مدرن-ویلایی

نمای کلاسیک ویلایی

نمای کلاسیک یکی از رایج‌تری طرح‌های اجرایی برای نمای ویلاهاست. این سبک اجرایی شامل طرح‌های دوران کلاسیک روم و یونان قدیم است. ازاین‌رو نماهای رومی از رایج‌ترین نماهای کلاسیک محسوب می‌شوند. این دسته از طراحی نماها به‌عنوان نماهای لوکس نیز تعریف شده‌اند. در اجرای این نما اغلب از ستون، جزئیات بزرگ و نمایشی، قوس و تزیینات گران‌قیمت، سلطنتی و شاخص استفاده می‌شود. برای اجرای نماهای کلاسیک اغلب از سنگ‌های طبیعی و بتن استفاده می‌شود. در معماری معاصر بسیاری از سبک‌های کلاسیک را با طرح‌های مدرن مانند شیشه اجرا می‌کنند. این اجراهای جسورانه به طور هم‌زمان نمای کلاسیک و مدرن را ارائه می‌دهد.

نمای-کلاسیک-ویلایی

ازجمله وجود تندیس‌ها و تقارن در اجرای نماهای کلاسیک سبب تمایز عمده آنها از سایر نماهای ویلایی گردیده است. این نما حس شکوه و عظمت را به افراد و صاحبان ویلا خواهد بخشید. در اجرای نماهای کلاسیک نمای ویلاها از اغلب رنگ‌هایی همچون سفید، سیاه، شیری و طلایی استفاده می‌شود.

از دیگر گزینه‌های قابل‌اجرا در این نوع نما می‌توان به نورپردازی اشاره نمود. استفاده از نورپردازی میان ستون‌ها و طرح‌های کلاسیک بسیار رایج و البته محبوب است. ازجمله معایب طرح‌های کلاسیک و رومی هزینه‌های بالای اجرای آن‌هاست. این سبک از نما به هزینه‌ها بسیاری برای خرید سنگ و اجرای آن نیازمند است.

نمای سنتی ویلا

نماهای سنتی یا روستایی از جمله دوست‌داشتنی‌ترین نماهای ویلایی در ایران محسوب می‌شوند. این دسته از طراحی نمای ویلاها طرف‌داران خاص خود را دارد. درواقع طرح‌های روستایی و سنتی همخوانی بیشتری با طبیعت و فرهنگ‌های مختلف ما دارد. در طراحی و اجرای این روش بر جزئیات و طرح‌های محلی بیشتر تمرکز می‌شود. در نمای ویلاهای سنتی اغلب از مصالح طبیعی همچون سنگ یا چوب استفاده می‌کنند. قسمت‌های مختلف این نوع نما اعم از درب و پنجره‌ها و شیروانی با متریال و روش‌های سنتی اجرا می‌شوند. همچنین اغلب تجهیزات مورداستفاده در این ویلاها از جنس چوب و به‌صورت دست‌ساز ساخته می‌شوند. پنجره‌های رنگی یکی از نمادهای طراحی نمای ویلای سنتی است. در این نوع نما از رنگ‌هایی همچون آبی فیروزه‌ای، قهوه‌ای و قرمز بیشتر استفاده می‌شود. طراحی سنتی نمای ویلاها دارای چشم‌اندازهای طبیعی و بسیار دلنشینی است. علاوه بر تمامی موارد ذکرشده با ساخت یک آلاچیق سنتی در تکمیل این نما می‌توانید از مناظر اطراف لذت ببرید.

نمای-سنتی-ویلا
نمای-مینیمال-ویلایی

نمای مینیمال ویلایی

سبکی دیگر از طراحی نمای ویلاها نمای مینیمال نام دارد. در اجرای این نما شما اغلب خطوط و منحنی‌های ساده را به‌عنوان طرح نما مشاهده خواهید کرد. برای اجرای این نوع طراحی از متریال‌هایی همچون بتن، شیشه و فلز استفاده می‌شود. اجرای نمای مینیمال نوعی دیگر از نماهای مدرن محسوب می‌شود که توسط قطب‌نما قابل طراحی و اجرا خواهد بود. استفاده از مصالح نوین و طراحی‌های ساده علاوه بر ایجاد نمایی شیک می‌تواند مزایای کاربردی به‌عنوان نما بهمراه داشته باشد. برای مثال استفاده از شیشه و فلزات با عایق‌کاری مناسب سبب مصرف بهینه و افزایش راندمان انرژی خواهند شد. در طراحی نمای مینیمال اغلب از پنجره‌‌هایی بزرگ و قسمت‌های شیشه‌ای بدون قاب با طراحی ساده استفاده می‌شوند. به طور خلاصه می‌توان گفت که طراحی مینیمال دارای جزئیات و رنگ‌های ساده و کمتری است.

نمای نئوکلاسیک ویلایی

نمای نئوکلاسیک درواقع یک نمای مجزا و مستقلی برای تعریف نیست. اجرای این نما تلفیقی از نمای مدرن و کلاسیک با همدیگر است. ناگفته نماند در اجرای نهایی نئوکلاسیک بیشتر نشانه‌های نمای مدرن قابل نمایان است. شیوه‌های کلاسیک بسیار کمتر در این نوع طراحی به کار گرفته می‌شود. افرادی که خواهان طرح‌های کلاسیک و اما به شیوه مدرن هستند می‌توانند نماهای نئوکلاسیک را انتخاب نمایند. ازجمله عناصر مورداستفاده در اجرای نمای نئوکلاسیک می‌توان اول به شیشه و سپس سنگ اشاره نمود. در اجرای این نوع نما نیز اغلب از رنگ‌های خنثی و ساده استفاده می‌شود.

نمای-نئوکلاسیک-ویلایی

پروژه های نمای ویلا قطب نما

پروژه-مازندران
پروژه مازندران

نمای ویلا

پروژه-شهریار
پروژه شهریار

نمای ویلا

جماران-دایره-ای-شکل
جماران

نمای ویلا

پروژه-اقدسیه--دایره-ای
اقدسیه

نمای ویلا

انواع-متریال-مورداستفاده-برای-نمای-ویلا

انواع متریال مورداستفاده برای نمای ویلا

هر سبک و نمایی دارای متریال و مصالح خاص خود است. درواقع برخی از نماها را نیز می‌توان به نام مصالح سازنده آن معرفی نمود. ازاین‌رو انتخاب عناصر و مصالح برای اجرای نمای ویلاها بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به رایج‌ترین متریال مصرفی در اجرای نمای ویلاها اشاره خواهیم کرد.

 • سنگ

 • شیشه

 • چوب

 • سیمان

 • اجر

نماهای سنگی

استفاده از سنگ به‌عنوان نما از دیرباز رایج بوده است. سنگ‌ها دارای مقاومت، طول عمر و استحکام بسیار بالایی هستند. همچنین از دیگر مزایای آنها می‌توان به قابلیت اجرای هم‌زمان آن با سایر مصالح و متریال‌های دیگر اشاره نمود. ازجمله سنگ‌های مورداستفاده در اجرای نمای ویلاها می‌توان به سنگ‌های مرمر، گرانیت، آهک و سنگ‌آهن اشاره نمود. نماهای سنگی دارای مقاومت بالایی در برابر عوامل جویی هستند و اما در مقابل بسیار پرهزینه و گران‌قیمت‌اند.

نماهای-سنگی
نماهای-شیشه‌ای

نماهای شیشه‌ای

امروزه نماهای شیشه‌ای یکی از قابل‌بحث‌ترین نماها در معماری مدرن محسوب می‌شوند. استفاده از این عنصر برای اجرای انواع نماها امکان‌پذیر است. ازاین‌رو شیشه را می‌توان به رایج‌ترین و محبوب‌ترین مصالح در اجرای نمای ویلاهای مختلف معرفی نمود. ازآنجاکه ویلاها دارای نمای چهارطرفه هستند و اغلب در محیط‌های بازساخته می‌شوند، شیشه می‌تواند دید بیشتری را ایجاد کند. با استفاده از شیشه به‌عنوان نما می‌توانید از تمامی مناظر، درون ویلای خود لذت ببرید. از طرفی تنوع در ساختار، نوع و شیوه‌های اجرا سبب گردیده تا انواع مختلفی از نماهای شیشه‌ای به وجود بیایند.

برای مثال انواع نماهای شیشه‌ای نمای کرتین وال، نمای فریم لس و نمای اسپایدر برای طراحی نمای ویلا موجود هستند. با این اوصاف می‌توان شیشه را با مصالح دیگر همچون سنگ یا چوب ترکیب نمود و نماهای بسیار منحصربه‌فردی خلق کرد.

نماهای چوبی

چوب از قدیمی‌ترین مصالح ساختمانی و نما محسوب می‌شود. از این متریال نیز می‌توان در اجرای انواع نماهای سنتی تا مدرن برای ویلاها استفاده نمود. چوب به‌عنوان نما برای ویلاها دارای استحکام و مهم تراز همه طول عمر بالایی است. علاوه بر تمامی این موارد استفاده از چوب در طراحی نمای ویلا از جذابیت و طراوت خاصی برخوردار است.

نماهای-چوبی
نماهای-سیمانی

نماهای سیمانی

سیمان اغلب برای نماهای ساده یا طرح‌های مینیمال استفاده می‌شود. سیمان دارای مقاومت و پایداری بسیار بالایی است. از این مصالح نیز می‌توان در ترکیب با طراحی‌های مدرن، مینیمال و نئوکلاسیک بهره برد. بخصوص ترکیب سیمان با نماهای شیشه‌ای می‌تواند طرح‌های ویژه‌ای را به‌عنوان نماهای مدرن خلق نماید. از سیمان می‌تواند انواع نماهای رنگی نیز اجرا نمود. از دیگر مزایای آن می‌توان به قابلیت طراحی و انعطاف‌پذیری بالای آن در اجرا اشاره نمود.

نماهای آجری

استفاده از آجر می‌تواند در خلق نماهای سنتی و قدیمی نمای ویلا بسیار زیبا باشد. آجر نمایی گرم و سنتی به نمای ساختمان‌ها می‌بخشد. استفاده از این نوع مصالح در ترکیب نماهای دیگر مقدور نخواهد بود و سبک خاصی از نما را به‌تنهایی ارائه می‌دهد. از مهم‌ترین مزایای آجر به‌عنوان نمای ویلا می‌توان به مقاومت بالای آنها در برابر حرارت و عوامل جوی اشاره کرد.

نماهای-آجری

قیمت طراحی نمای ویلا در قطب‌نما

طراحی نما یک عمل طولانی‌مدت است و شما نمی‌توانید آن را سال‌به‌سال تغییر دهید. ازاین‌رو انتخاب طرح، شیوه اجرا، نوع و متریال مصرفی بسیار حائز اهمیت است. اجرای اصولی و انتخاب صحیح مصالح می‌توانند در هزینه‌های شما عامل صرفه‌جویی یا هزینه‌های گزاف باشند. باوجود طرح، سبک و مصالح متفاوت قیمت اجرای نمای ویلاها نیز بر اساس همین پارامترها تعیین می‌گردد.

شما می‌توانید جهت اطلاع از قیمت دقیق نمای موردنظر بر اساس ویژگی‌های دلخواهتان با کارشناسان ما در قطب‌نما تماس حاصل فرمایید. این افراد بر اساس اطلاعات دقیق از پروژه شما و نوع و میزان متریال مصرفی، هزینه‌ها را مشخص خواهند کرد.

قیمت-طراحی-نمای-ویلا-در-قطب‌نما

ازجمله مهم‌ترین عوامل تأثیرگذار در قیمت اجرای نمای ویلاها در قطب‌نما عبارتنداز:

 • میزان متراژ نما

 • ابعاد نمای ویلا

 • نوع مصالح موردنیاز

 • میزان مصالح مصرفی

 • سبک اجرایی نمای ویلا

 • تعداد نیروهای لازم برای اجرای نما

 • دستمزد تیم اجرایی

 • و…

اجرای انواع سبک‌های نمای ویلا با قطب‌نما

اگر قصد ساخت ویلا دارید یا می‌خواهید نمای آن را نونوار کنید؛ بهتراست با آگاهی کامل در این زمینه پیش روید. پس از آن انتخاب تیم اجرایی می‌تواند در تمامی مراحل بعدی و سطح کیفی آنها تأثیرگذار باشند. در اجرای نمای ویلاها علاوه بر سلیقه و نکات ظاهری باید به نکات ساختاری و ویژگی‌های ویلا نیز توجه کنید. برای مثال موقعیت جغرافیای ویلا می‌تواند در انتخاب متریال مناسب بسیار مؤثر باشد. همچنین میزان بودجه موجود برای اجرای این کار در تعیین طرح، سبک و مصالح نیز تأثیرگذار خواهد بود. تیم باتجربه باید باتوجه‌به این موارد بتواند مناسب‌ترین گزینه‌های اجرایی را انتخاب و به واقعیت مبدل نمایند.

از مهم‌ترین مشخصه‌ها و مزایای اجرای انواع نمای ویلاها توسط قطب‌نما می‌توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • اجرای انواع نما بر اساس موقعیت جغرافیایی، جهت تابش نور و سایه

 • انتخاب باکیفیت‌ترین مصالح مصرفی با ماندگاری و طول عمر بالا

 • اجرای نماها با شیوه عایق جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی

 • تقویت مقاومت و استحکام نما با روش‌های نوین

 • استفاده از نیروهای باتجربه

 • ارائه کار در مدت‌زمان تعیین شده

مجموعه اجرایی قطب‌نما مجری انواع نماهای مدرن و خشک در کشور است. این تیم انواع نماهای خشک و شیشه‌ای را در انواع سبک‌های اجرایی با بالاترین دقت و کیفیت ارائه خواهد داد.

درباره گروه معماری قطب نما

گروه مهندسی و معماری قطب‌نما در زمینه طراحی و اجرای مهندسی انواع ساختمان¬ها با کاربری متفاوت، خدمات حرفه ای و تخصصی خود را ازجمله؛ انواع نماهای شیشه‌ای، آسانسورها، هندریل و پارتیشن شیشه‌ای و علی‌الخصوص طراحی، ساخت و اجرای انواع درب و پنجره آلومینیومی ارائه می دهد. مجموعه مهندسی قطب¬نما، تمامی مراحل پروژه موردنظر را از طراحی تا اجرا به شکلی جامع و اصولی ارائه می‌دهد. شایان‌ذکر است قطب‌نما نمونه‌ای کامل از یک شرکت معماری است، چراکه تأمین و تولید تمامی متریال و مصالح این خدمات را نیز برعهده می‌گیرد. باتوجه‌به تخصص و تجربه قطب‌نما می‌توانید اطمینان حاصل کنید که خدماتی باکیفیت و حرفه‌ای را با آنها تجربه خواهید کرد.

5/5 - (5 امتیاز)
Call Now Button